Deutsche Telekom je v centru obří špehovací aféry. Aby odhalil netěsná místa v představenstvu a dozorčí radě, koncern zřejmě přes rok sbíral a vyhodnocoval data o telefonických spojeních členů dozorčích rada a manažerů. Informuje o tom onlinové vydání německého magazínu Der Spiegel.
Získaná data zpracovávala a porovnávala s telefonními čísly novinářů jistá poradní firma v Berlíně.
Ve faxu firmy, který před několika týdny vyvolal u Telekomu první vyšetřování, se praví: Cílem špehovacích operací „Clipper", „Rheingold" a dalších „vedlejších projektů" bylo „vyhodnocení několika set tisíc uskutečněných spojení v pevné a mobilní telefonní síti nejdůležitějších německých novinářů, kteří píší o Telekomu, a jejich soukromých kontaktních osob".
Po prvních zhodnoceních existujících informací se šéf Telekomu, René Obermann, rozhodl výbušná data a obvinění, jež se datují do doby před jeho nástupem do funkce (ke špiclování mělo dojít v letech 2005 a 2006), předat prokuratuře v Bonnu.
Ta nyní zkoumá, zda zahájí vyšetřování. Telekom už o choulostivé záležitosti informoval spolkové kancléřství, spolkové ministerstvo financí a část své dozorčí rady. Telekom magazínu Spiegel pouze potvrdil, že věc předal vyšetřujícím úřadům. K jednotlivostem se prý zatím nemůže vyjadřovat.
Šéfem představensta Telekomu v inkriminovaných letech 2005 a 2006 byl Kai-Uwe Ricke.
Není to první případ špiclování ve velkých podnicích v Německu. Nedávno propukla aféra v některých filiálkách potravinového řetězce Lidl, který nechal pracovníky sledovat soukromými detektivy. Podle německého týdeníku Stern se ale špiclovalo i v dalších diskontních prodejnách v Německu, konkrétně v Aldi, Penny, Plus, Netto a Norma. Ušetřeny podle Sternu nezůstali ani náročnější prodejci jako Tewe, Edeka, Tegut nebo Famila.
ČTĚTE TAKÉ: Německý Lidl špicloval zaměstnance až na toalety
Nejčerstvěji se ve Spolkové republice ocitl z podobných důvodů v palbě kritiky fastfoodový obr Burger King.
Foto: Deutsche Telekom