Niger připravuje obrannou strategii, ECOWAS hrozí vojenskou intervencí v zemi
19.08.2023 14:00
Mali a Burkina Faso připravují obrannou strategii společně s Nigerem, kde se nedávno moci chopila armáda,. Reagují tím na páteční prohlášení Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS), podle kterého blok stanovil datum vojenské intervence v Nigeru v případě, že selže diplomatické úsilí o obnovení pořádku. Informovala o tom agentura DPA.
Vojenské štáby Nigeru, Mali a Burkina Fasa se sešly v nigerské metropoli Niamey, kde rozhodly o "konkrétních opatřeních" v případě, že se ECOWAS rozhodne "šířit válku", uvedla v noci na dnešek nigerská státní televize.
V západoafrických státech Mali a Burkina Faso jsou podobně jako v Nigeru u moci vojenské junty. Armáda v Mali vládne od května 2021, v sousedním Burkina Fasu od září 2022. Všechny tři bývalé francouzské kolonie, které se v posledních letech potýkají s nárůstem džihádistického násilí, jsou rovněž členy ECOWAS. Bamako a Ougadougou ovšem mají kvůli svým vojenským vládám pozastavené členství a už dříve se proti možné intervenci v Nigeru vymezily.
ECOWAS ve čtvrtek a v pátek v Ghaně pořádal schůzku nejvyšších armádních představitelů zemí bloku. Komisař ECOWAS pro politické záležitosti, mír a bezpečnost Abdel-Fatau Musah nejprve uvedl, že země jsou připraveny na vojenskou intervenci v Nigeru, pokud všechny ostatní možnosti selžou. V pátek večer pak řekl, že je stanoveno i datum, které však neupřesnil.
Cílem intervence by podle Musaha bylo obnovení ústavního pořádku v Nigeru, a to v co nejkratší době. Na dnešek je přitom plánovaná další diplomatická mise ECOWAS do Nigeru, ačkoliv předchozí pokusy o její přijetí nigerská junta odmítla.
Vojáci se v Nigeru chopili moci 26. července, kdy svrhli demokraticky zvoleného prezidenta Mohameda Bazouma. Ultimátum ECOWAS, aby prezidenta do 6. srpna vrátila do úřadu, junta nevyslyšela a minulou neděli naopak oznámila, že chce Bazouma stíhat za velezradu a ohrožení bezpečnosti země.