Obama v Indii uctil památku obětí terorismu

Zahraničí
6. 11. 2010 14:49
Obamova návštěva Asie potrvá deset dní.
Obamova návštěva Asie potrvá deset dní.

Americký prezident Barack Obama má za sebou první den cesty po Asii. V indické Bombaji v sobotu uctil památku obětí koordinovaného teroristického útoku, při němž tam před dvěma lety zahynulo téměř dvě stě lidí. Také ohlásil uzavření kontraktů v hodnotě deseti miliard dolarů (175 miliard korun), které mají oživit činnost amerických firem a zachránit v USA 53 tisíc pracovních míst.

"Nikdy nezapomeneme. USA a Indie jsou jednotné," prohlásil Obama v hotelu Taj Mahal, který se stal jedním z dějišť šedesátihodinového boje mezi teroristickým komandem a místními bezpečnostními silami.

Před projevem se americký prezident soukromě sešel s příbuznými obětí. S manželkou Michelle navštívil památník obětí, který tvoří fontána s květy plovoucími na hladině. "Spojené státy jsou solidární s celou Bombají a celou Indií v boji za vymýcení metly terorismu," napsal do pamětní knihy.

Indičtí komentátoři si nicméně všimli, že se nezmínil o Pákistánu, spojenci USA v boji proti radikálnímu Talibanu a al-Kajdě, které Indie obviňuje z odpovědnosti za masakr. Útočníci v Bombaji totiž z Pákistánu pocházeli a jeho území využívali jako základnu k výcviku a zorganizování útoku.

Indie jako strategický partner

Obamova návštěva Asie potrvá deset dní.Indii považují Američané za svého hlavního spojence a přirozeného partnera v regionu. Zatímco loňské listopadové návštěvě indického premiéra Manmóhana Singha ve Washingtonu dominovala otázka jaderné spolupráce, nyní se Američané, kteří doma zoufale potřebují vytvářet, ale i zachraňovat pracovní místa, potřebovali zaměřit zejména na hospodářství.

"Spojené státy považují Asii, a zejména Indii, za trh budoucnosti," prohlásil dnes Obama, kterého doprovodili do druhé nejlidnatější země světa zástupci asi 250 amerických firem. "O Indii stále panuje předsudek jako o zemi klientských center a zázemí firem, které ničí americké pracovní příležitosti. Tyto staré stereotypy a obavy však přehlížejí realitu dneška," prohlásil americký prezident.

Směr Indonésie

Kromě obchodu má Obama v Indii jednat i o situaci v sousedním Pákistánu, v Afghánistánu nebo o sílící pozici Číny v regionu.

Z Indie se Obama přesune do Indonésie. Během desetidenní cesty po Asii zavítá ještě do Jižní Koreje, kde se zúčastní summitu G20, a do Japonska. Podle komentátorů ukáže Obamova zahraniční cesta, první po triumfu republikánů v úterních parlamentních volbách, jak volební porážka ovlivní amerického prezidenta na mezinárodní scéně.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ