Íránský jaderný program je v současnosti největší hrozbou globální bezpečnosti. Na mnichovské konferenci o bezpečnostní politice to prohlásil generál James Jones, poradce amerického prezidenta Baracka Obamy pro národní bezpečnost. A připojil ultimátum: Teherán se buď dohodne s mezinárodním společenstvím, nebo může počítat s novými sankcemi.
Americký ministr obrany Robert Gates si na rozdíl od Teheránu nemyslí, že je blízko nová dohoda s Íránem. Šéf íránské diplomacie Manúčehr Mottakí v pátek v Mnichově tvrdil, že dohoda o výměně slabě obohaceného íránského uranu za palivo jaderného reaktoru je na dobré cestě.
PSALI JSME: V Íránu se střetli opoziční stoupenci a bezpečnostní síly
Protesty v Íránu: podle opozice zemřelo až osm lidí
"Nevidím v současnosti větší hrozbu pro kolektivní bezpečnost než íránský program," zdůraznil Jones. USA jsou podle něho přesto stále připraveny s Íránem jednat. "Teherán ale musí dostát své odpovědnosti nebo čelit širším sankcím a větší mezinárodní izolaci," varoval americký generál.
Írán tento týden naznačil ochotu přistoupit na návrh mezinárodního společenství nechat svůj uran obohacovat v zahraničí. Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle je však k posledním vyjádřením představitelů islámské republiky skeptický. Při své páteční schůzce s Mottakím prý nezaznamenal žádnou změnu postoje Teheránu. To je také důvod, proč ho na mnichovské konferenci znovu vyzval, aby dokázal, že cíle jeho jaderného programu jsou mírové a jejich účelem není vývoj nukleární zbraně, jak se obává Západ.
Naopak ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes apeloval na to, aby se k íránské otázce přistupovalo v souvislostech s vývojem na celém Blízkém a Středním východě. Na rozdíl od Jonese odmítl íránský jaderný program označit za současnou největší hrozbu.
Gates, který je v Ankaře, prohlásil, že Íránci musejí souhlasit s původním návrhem skupiny šesti zemí. Podle něj měl Írán vyvézt 1200 kilogramů svého lehce obohaceného uranu k dalšímu zpracování v zahraničí. Zpět měl dostat palivo obohacené sice na 20 procent, ale upravené tak, že by je bylo jen s obtížemi možné použít ve vojenském programu.
ČTĚTE TAKÉ: Chameneí chce tvrdý postih účastníků demonstrací v Íránu
Zdůraznil, že čím víc se oddaluje splnění původního návrhu, tím víc pozbývá tento návrh na významu, protože Íránci obohacují další uran. Předseda íránského parlamentu Alí Larídžání naopak prohlásil, že západní státy chtějí Írán podvést a že jejich pravým cílem je Íránu prostě obohacený uran vzít.
Foto: ČTK/archiv Týdne