Íránka odsouzená původně podle islámského práva šaríja k trestu smrti ukamenováním za cizoložství a spoluvinu na vraždě manžela má prý být ve středu oběšena.
O údajně stanoveném datu popravy Sakíne Aštíaníové informovala organizace na obranu lidských práv. Případ Aštíaníové vzbudil mezinárodní pozornost a některé země rozsudek nad ní odsoudily. Íránské úřady poté způsob výkonu trestu změnily.
"Úřady v Teheránu daly pokyn do věznice v Tabrízu k výkonu trestu smrti nad Sakíne Aštíaníovou," uvedl na své webové stránce Mezinárodní výbor proti kamenování se sídlem v Německu. "Bylo oznámeno, že bude popravena ve středu 3. listopadu."
Třiačtyřicetiletá matka dvou dětí byla odsouzena za nevěru a za spoluvinu na vraždě manžela. Žena se podle srpnového oznámení íránské televize přiznala k podílu na vraždě, nicméně ona sama později uvedla, že k doznání byla donucena, a odvolala je. Navzdory tomu byla odsouzena za nevěru spáchanou v době manželství.
Postup úřadů a rozsudek kategoricky odsoudilo mezinárodní společenství, včetně například Evropské unie či katolické církve. Řada politických a náboženských osobností protestovala proti ukamenování, které označovaly za "středověký, barbarský a brutální" trest.
Brazílie, která je blízkým spojencem Íránu, navíc ženě nabídla azyl, což Teherán odmítl. Íránské úřady nakonec odsouzené ženě výkon trestu změnily z ukamenování na oběšení. Podle organizace Amnesty International zaujímá Írán druhé místo za Čínou v počtu vykonávaných hrdelních rozsudků. V roce 2008 bylo v Íránu popraveno nejméně 346 lidí.