Sedm opozičních stran v Jihoafrické republice (JAR) se ve čtvrtek dohodlo na vytvoření koalice, která bude usilovat o ukončení dlouholeté vlády Afrického národního kongresu (ANC), pokud se této dominantní straně nepodaří v parlamentních volbách v příštím roce získat nadpoloviční většinu křesel. Informovala o tom agentura AP.
Koalice zahrnuje hlavní opoziční stranu v zemi, Demokratické spojenectví (DA), a řadu menších stran. Jejich lídři podepsali dohodu po dvoudenním jednání v Kempton Parku na východním předměstí Johannesbergu.
Strany se ve společné deklaraci zavázaly, že žádná z nich nenaváže spolupráci a neuzavře koaliční dohodu s ANC ani s levicovou stranou Bojovníků za ekonomickou svobodu (EEF), která v minulých volbách v roce 2019 získala 10,8 procenta hlasů. Demokratické spojenectví dostalo 20,8 procenta hlasů, zatímco volby opět vyhrál ANC se ziskem 57,5 hlasů. To byl nicméně dosud nejhorší výsledek této strany, která se drží pevně u moci od pádu režimu apartheidu v roce 1994.
Africký národní kongres je stranou zesnulého Nelsona Mandely, který byl v roce 1994 zvolen prezidentem. Její podpora mezi voliči však během let zvolna slábne. Strana čelí kritice za to, že nezajistila fungování základních služeb a nezmírnila chudobu milionů příslušníků černé většiny. Její popularitu nahlodala také korupce rozšířená ve státních institucích, v místních samosprávách i ve vládě. Jihoafrická republika se mimoto potýká s jednou z nejvyšších měr nezaměstnanosti na světě, častými výpadky elektrické energie, nefunkčním systémem veřejné dopravy a velmi vysokou kriminalitou.
Výsledek ANC v komunálních volbách přede dvěma lety nepřekročil 50 procent, což je považováno za klíčový moment jihoafrické politiky. I tak však získala zhruba o 24 procent hlasů více než druhá strana v pořadí.
Dosud rozdrobené opoziční strany tak doufají, že budou-li spolupracovat, mohly by po volbách dát dohromady parlamentní většinu. Budou se ovšem muset shodnout na společném kandidátovi na prezidenta, kterého volí parlament vzešlý z voleb.