Pákistán zahájil mohutnou <span>ofenzivu proti Talibanu </span>

Zahraničí
17. 10. 2009 10:14
Pákistínská armáda zahájila ofenzívu proti Al Káidě.
Pákistínská armáda zahájila ofenzívu proti Al Káidě.
Pákistínská armáda zahájila ofenzívu proti Al Káidě.

Pákistánská armáda zahájila ofenzívu na kmenovém území Jižní Vazíristán na severozápadě země. Připravovala se na ni od léta a jejím cílem je zničit oddíly radikálního Talibanu i teroristické al-Kajdy. Proti odhadovaným deseti tisícům bojovníkům Talibanu stojí přes třicet tisíc vojáků.

Operace začala ráno, spolu s pěchotou do ní bylo nasazeno i letectvo. Od pátku je na místě také 500 členů speciálních jednotek. USA, které mají své jednotky v sousedním Afghánistánu, dodat vojákům zařízení na noční vidění a další vybavení.

ČTĚTE TAKÉ: Pákistán pochybuje o americké pomoci
                        Taliban v Pákistánu má nového vůdce. Cílem NATO?

Podle televize BBC používají obě strany těžké zbraně a na obou stranách je už několik desítek mrtvých. Těla tří vojáků byla dovezena do města Razmak.

Od roku 2001 je to čtvrtý pokus Islámábádu vytlačit Taliban z kmenového území. Rozvědka odhaduje, že operace potrvá nejmíň dva měsíce, ale sníh se očekává za několik týdnů. Tři předchozí pokusy vypořádat se s Talibanem v této oblasti skončily příměřím, avšak Taliban si kontrolu nad územím vždy udržel. Armáda tentokrát novou dohodu vylučuje.

Před ofenzívou armády zahájil Taliban vlnu sebevražedných útoků.Úřady v Jižním Vazíristánu vyhlásily zákaz vycházení a vyjíždění na silnice. Podle armády se dnes boje soustředily k Makínu. Lidé tam slyší v blízkosti svých domů palbu, jsou vyděšeni, ale kvůli zákazu vycházení se bojí vyjít ven.

Armáda prý zablokovala mnoho únikových a zásobovacích cest, Taliban zničil vysílač v Tiarze, takže na většině území nefungují telefony. Vojsko postupuje z Razmaku, který leží u hranice Severního a Jižního Vazíristánu, z východu pak přes Džandolu a ze západu přes Šakaj. Podle agentury Reuters dnes explodovaly na silnicích nálože poblíž konvojů v Jižním i Severním Vazíristánu. Zahynuli tři vojáci a zraněno je pět dalších.

Partyzánská válka

Armádní mluvčí řekl, že se vojsko zaměří na dobytí území kmene Mahsúdú, který ovládá asi 3310 kilometrů čtverečních, tedy zhruba polovinu Jižního Vazíristánu. Právě z tohoto kmene pocházel minulý i současný vůdce pákistánského Talibanu. Vojsko počítá s tím, že Taliban povede partyzánskou válku, bude vojáky přepadávat ze zálohy, použije sebevražedných útočníků a taky náloží proti konvojům.

Armáda se snažila v minulých týdnech oslabit Taliban nálety a dělostřeleckou palbou, takže přes 80 tisíc civilistů opustilo domovy a snažilo se odejít do bezpečnějších oblastí. Amnesty International počet běženců dokonce odhaduje na 150 tisíc.

Vojáci jedou na místo výsadku.Armáda o ofenzívě hovoří od června a Taliban se v minulých týdnech snažil krvavými útoky dokázat, že není ani po bombardování svých pozic na kolenou. V minulých 12 dnech útočil na úřad OSN, armádní velitelství i na policii a připravil o život na 150 lidí.

Svát získal respekt USA

Taliban se přesouvá do Pákistánu ze sousedního Afghánistánu, kde byla jeho vláda svržena roku 2001. Začátkem letošního roku obsadil severopákistánské údolí Svát a vláda mu výměnou za příměří původně povolila uplatňovat na tomto území islámský zákon šaría, ale na jaře proti němu zahájila ofenzívu a vojáci povstalce z údolí vytlačili. Tyto boje vyhnaly z domovů přes dva miliony civilistů, kteří se začali vracet až v červenci.

Pákistán si tímto razantním zákrokem proti Talibanu získal respekt USA a dalších spojenců, kteří to považovali za důkaz, že je Islámábád odhodlán nedovolit islámských radikálům získat větší vliv v pákistánských horských oblastech. Americký prezident Barack Obama ve středu podepsal zákon o pomoci Pákistánu. Jedná se o 7,5 miliardy dolarů (130 miliard korun), které budou poskytnuty v příštích pěti letech.

ČTĚTE TAKÉ: Série povstaleckých útoků v Pákistánu - 40 mrtvých 
                        Pákistán: Krvavý pumový útok před ofenzivou proti talibům

Analytici upozorňují, že i když se vojsku v obtížném terénu podaří Taliban vytlačit z území Mahsúdů, není jisté, že vojáci na místě zůstanou a pozice udrží.

 

Pákistánská ofenzíva - otázky a odpovědi

Jaký je důvod ofenzívy?

Jižní Vazíristán je baštou organizace Tehríke Taliban (TTP) neboli pákistánského Hnutí Taliban. Je to uskupení více než 12 radikálních skupin, jež bojují proti vládě a usilují o nastolení konzervativního islámského režimu.

Bojovník Talibanu v provincii Bunír.TTP rozpoutal v Pákistánu násilí v polovině roku 2007, kdy pákistánská armáda vytlačila extremisty z islámábádské Červené mešity. Taliban pak spáchal mnoho sebevražedných atentátů na armádní, vládní a zahraniční cíle.

Jeho složka napojená na al-Kajdu byla obviněna z atentátu na někdejší premiérku Bénazír Bhuttovou, zabitou na konci roku 2007.

Začátkem roku 2007 bojovníci Talibanu získali kontrolu nad údolím Svát, ležícím severozápadně od Islámábádu, a na počátku letošního roku začali z tohoto území postupovat k Islámábádu. Armáda na to reagovala ofenzívou, která Taliban z údolí vytlačila, a teď se se stejným cílem zaměřila na Jižní Vazíristán.

 

Kdo je na místě?

Podle armády tvoří jádro Talibanu deset tisíc bojovníků, někteří analytici se domnívají, že je povstalců víc. Mnozí z nich jsou členy místních paštunských kmenů, jež jsou uvyklé bojovat proti vetřelcům po staletí. Taliban v Jižním Vazíristánu působí na území velkém 6620 kilometrů čtverečních.

Kromě místních Paštunů je v jeho řadách asi tisíc Uzbeků, rovněž Arabové hlásící se k al-Kajdě a několik občanů západních zemí. K místním Paštunům se hlásí také některé radikální frakce z jiných částí Pákistánu, zejména z provincie Paňdžáb. Předpokládá se, že se na hranici s Afghánistánem skrývá vůdce al-Kajdy Usáma bin Ládin, ale experti nepředpokládají, že by byl v Jižním Vazíristánu v době ofenzívy.

 

Jaká rizika ofenzíva představuje?

Pro armádu to bude nejtvrdší zkouška od doby, kdy Taliban začal s boji v Pákistánu. Vojsko se pokusilo o ofenzívu v Jižním Vazíristánu poprvé roku 2004, ale utrpělo velké ztráty a po krátké době byla uzavřena dohoda o příměří. Do poloautonomní oblasti ležící v kraji nehostinných hor a vyschlých potoků se armáda v minulosti odvažovala jen zřídka. Teď stojí proti bojovníkům, kteří měli na přípravu obrany několik let.

Jeden z podezřelých zadržených po sebevražedném atentátu.Místní Paštuni byli vždy nepřátelští vůči vnějším zásahům a mnoho jich Taliban podporuje. Nejvíce kmen Mahsúdú. Armáda může uvíznout, protože s bojem v takové oblasti má jen málo zkušeností a jelikož se ocitne obklopená nepřátelsky naladěným obyvatelstvem. Dalším nebezpečím pro ni je možnost, že jižním kmenům přijdou na pomoc spojenci ze Severního Vazíristánu.

Radikálové z měst se navíc budou snažit odvést pozornost atentáty podobnými tomu, jako byl ten z minulého víkendu v Rávalpindí. Dostali se tam na vojenské velitelství a 22 hodin drželi čtyři desítky lidí jako rukojmí, dokud nezakročili armádní specialisté. Akci nepřežily čtyři desítky lidí.

 

Foto: ČTK/AP, Reuters

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ