Pákistánská policie v Láhauru zadržela několik mužů podezřelých z úterního útoku na srílanský kriketový tým. Policie to oznámila v den, kdy pákistánský prezident Ásif Alí Zardárí v rozhovoru pro list The Wall Street Journal prohlásil, že Pákistán nebude jednat s Talibanem ani nyní, ani v budoucnu.
"Je to existenční boj. Pokud prohrajeme, prohraje i svět. Nemáme právo na prohru," zdůraznil šéf pákistánského státu. "Nejednali jsme a nebudeme jednat s talibanskými extremisty ani s teroristy," ujistil den po krvavém útoku na autobus se srílanským kriketovým týmem a jeho policejní doprovod v Pákistánu, při němž zahynulo nejméně osm lidí a dalších patnáct bylo zraněno. Mezi zraněnými je sedm srílanských sportovců a britský trenér.
ČTĚTE TAKÉ: Pákistán: při útoku na srílanský kriketový tým osm mrtvých
Pákistán prý bojuje s Talibanem o vlastní přežití
Úterní útok maskovaných útočníků ukázal, s jakým ďáblem máme co do činění, poznamenal Zardárí. Policejní akce v Láhauru, hlavním městě pákistánské provincie Paňdžáb, stále pokračuje a policie údajně pátrá po dvanácti útočnících. Hledá také stopy, které by naznačily, kdo skupinu útočníků kontroloval.
Pákistán v posledních letech zažil řadu pumových a dalších útoků, které většinou provedli islámští ozbrojenci spojení s hnutím Taliban nebo teroristickou sítí al-Kajda.
Pákistánští ultranacionalisté se však v útoku v Láhauru snaží najít možné pojítko se svým dávným rivalem Indií, s níž provincie Paňdžáb sousedí.
Útok na kriketový tým ze spřátelené země Pákistánce, kteří jsou velkými milovníky sportu všeobecně a kriketu zvlášť, šokoval. "Terorismus zasáhl samo srdce toho, co Pákistánci napříč třídními, etnickými a politickými vrstvami milují - kriket," napsal v pákistánském deníku News analytik Nasím Zahra.
Vláda: Nekapitulujeme!
"Církevní činitelé, s nimiž jsme v kontaktu, nejsou příslušníci Talibanu," ujistil Zardárí a zdůraznil, že Pákistán řekl náboženským představitelům, že je jejich odpovědností neutralizovat členy radikálního hnutí Taliban a další povstalce.
Zardárí uvedl, že bezpečnostní síly zasáhnou, pokud úřady v údolí Svát na severozápadě země nebudou schopny kontrolovat povstalce.
Ujistil, že vláda nebude tolerovat uzavření žádné školy pro dívky, a zdůraznil, že vzdělání mladých žen je povinné.
"Nenajdete příklad, že by vláda kapitulovala před extremisty nebo k nim byla benevolentní, je to spíše naopak," uvedl Zardárí v reakci na kritiky, podle nichž byly ženy v údolí Svát obětovány ve jménu regionální bezpečnosti.
Ocenil jednání amerických, pákistánských a afghánských činitelů minulý týden ve Washingtonu a označil je za rozhodující krok ve válce proti terorismu a fanatismu v jižní a střední Asii a ve vztazích mezi oběma sousedními zeměmi.
Foto: AP, Reuters