Papež František podle italských médií při setkání s italskými biskupy zopakoval hanlivé označení pro homosexuály, za jehož použití se před několika týdny omluvil. Papež 20. května řekl, že v církvi a některých seminářích je "příliš mnoho buzerantů". V úterý při setkání s biskupy za zavřenými dveřmi údajně řekl, že "ve Vatikánu je ve vzduchu cítit buzerantství", a ačkoli mladí muži s homosexuálními tendencemi jsou "dobří chlapci", je lepší je nevpouštět do seminářů, píše dnes agentura ANSA. Františkova prohlášení podrývají jeho image reformního papeže, který je otevřený změně přístupu církve i vůči LGBT komunitě.
Deník Corriere della Sera v úterý uvedl, že papež větu údajně použil v kontextu kritiky "ideologie gayů", která je příliš silná a nevhodná pro studium v kněžském semináři, pokud je pro dotyčného jeho homosexualita zdrojem hrdosti či chlouby. Italská média rovněž citovala nejmenované biskupy, kteří se setkání účastnili, podle nichž si původem argentinský papež nemusí uvědomovat hanlivost italského slova "frociaggine", které použil. František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio, má italské kořeny, některých jazykových chyb a nepřesností se v italštině dopustil již dříve. Údajné použití hanlivého označení o homosexuálech by nicméně bylo již druhým případem za několik týdnů.
Když termín papež použil minulý měsíc, Vatikán vydal omluvné prohlášení, podle kterého František "neměl v úmyslu někoho urazit nebo se vyjádřit homofobně a omlouvá se těm, kteří se cítí pohoršení jeho použitím výrazu", píše ANSA.
Papež František celkově zmírnil postoj církve k homosexualitě, v minulosti například ve vztahu ke gayům prohlásil: "Kdo jsem já, abych je soudil?" Současně však zachovává katolické dogma, že provozování homosexuálních aktů je hřích, píší média. Vatikán v několika svých dokumentech zakazuje přijímat do seminářů lidi, kteří praktikují stejnopohlavní sex, kteří mají "hluboce zakořeněné homosexuální tendence" nebo jsou příznivci gay kultury. Otázkou se zabývají i nová pravidla pro fungování seminářů, která vypracovali italští biskupové. Text Vatikán ještě neschválil. V Itálii katolická církev zaznamenala v posledních desetiletích výrazný pokles zájmu o to stát se knězem.