Počet obětí záplav a sesuvů půdy, které před několika dny zpustošily některé části Bosny a Hercegoviny, vzrostl na 22. Dalších šest lidí se stále pohřešuje. S odvoláním na místní úřady to dnes napsala agentura Reuters. Vážně poškozená je podle ní klíčová dopravní infrastruktura spojující centrální a jižní část balkánské země.
Záchranáři stále pátrají po přeživších v oblastech kolem měst Konjic a Jablanica, které patří mezi ty nejhůře zasažené, píše Reuters. Rádio Svobodná Evropa/ Rádio Svoboda (RFE/RL) na svých internetových stránkách zveřejnilo fotografie, které zachycují zkázu v Jablanici a jejím okolí. Na záběrech je vidět, že voda opadla, zůstalo však po ní bahno a zpustošené budovy, silnice i železniční trať.
Přes Jablanicu vede jedna z nejfrekventovanějších silnic spojujících metropoli Sarajevo s pobřežím Jadranu. Agentura AP už dříve napsala, že přírodní katastrofa silnici poničila. Regionem vede také železniční trať, která spojuje Sarajevo a další bosenská města s chorvatským přístavem Ploče. Ta byla na asi sedmnáctikilometrovém úseku ve směru na město Mostar zničena, píše agentura Reuters.
Mnoho bosenských exportních firem podle ní obvykle přepravuje své výrobky do Ploče po železnici. Například společnost Adriatic Metals, která provozuje v Bosně stříbrný důl, hodlá až do opravení železnice využívat silniční dopravu.
Úřady zatím škody způsobené přírodní katastrofou nevyčísly, mluvčí regionální správy Darko Juka uvedl, že je na bilanci příliš brzy, ale škody jsou podle něj obrovské.
Podle ekologů byly záplavy v Bosně obzvláště ničivé kvůli tomu, že zanedbaná říční koryta, odlesňování, nekontrolovaná výstavba či těžba dřeva a kamene zhoršily dopady klimatických změn. Změna klimatu zvyšuje intenzitu srážek, protože teplý vzduch zadržuje více vlhkosti, napsala dříve AP. Záplavám v Bosně předcházely v létě dlouhotrvající vysoké teploty a sucho.