Podařilo se zabránit tragédii, situace je ale dál vážná, řekl rakouský ministr
08.08.2024 19:59
Podařilo se zabránit tragédii, ale situace je nadále vážná, uvedl dnes na tiskové konferenci rakouský ministr vnitra Gerhard Karner. V Rakousku i po odvrácení hrozby útoku na vídeňské koncerty americké popové hvězdy Taylor Swiftové platí druhý nejvyšší stupeň varování před terorismem.
Karnerův úřad dnes také potvrdil, že 19letý podezřelý Rakušan chtěl útočit výbušninou a zabít co nejvíce lidí; a to buď dnes, nebo v pátek. K přípravám činu, při němž zvažoval použít i bodné zbraně, se podle vyšetřovatelů přiznal. Rakouský kancléř Karl Nehammer považuje za správné rozhodnutí pořadatelů a zpěvaččiných managerů všechny tři koncerty zrušit.
Mladík, který byl zadržen ve středu, se radikalizoval na internetu a nedávno přísahal věrnost teroristické organizaci Islámský stát (IS). Podle ministerstva vnitra dal 25. července výpověď v práci a při té příležitosti řekl, že chystá něco velkého. Od té doby se muž, který změnil vzhled, aby vypadal jako bojovníci IS, plně soustředil na přípravu útoku, jenž chtěl uskutečnit v blízkosti koncertního stadionu. Lístky na vystoupení neměl. Počítal s tím, že při útoku zemře.
V jeho bytě ve východorakouském Ternitzu byly vedle funkční výbušniny nalezeny mačety, nože a také přes 20.000 falešných eur a propagandistické islamistické materiály. Podle rakouských úřadů, které dostaly tip od zahraniční tajné služby, byl muž součástí sítě islamistů, která byla policii známá.
Také 17letý další podezřelý podle úřadů v poslední době výrazně změnil své sociální kontakty, mimo jiné se rozešel s přítelkyní. I tento muž, jenž se nechal zaměstnat u společnosti, která měla na koncertním stadionu poskytovat služby, byl prý připraven zemřít. Rodilý Vídeňan, který byl zadržen ve středu před stadionem, zatím odmítá vypovídat.
V rukou policie je i 15letý mladík, který podle vyšetřovatelů o plánech útoku přinejmenším věděl. Předmětem vyšetřování nyní je, nakolik do nich byl skutečně zapojen. Po nikom dalším v tuto chvíli rakouská policie nepátrá.
"Cílem teroru je šířit strach, destabilizovat a ohrozit demokracii a šířit nenávist mezi různými náboženskými skupinami," řekl dnes na tiskové konferenci kancléř Nehammer.
Ministr vnitra Karner dnes také uvedl, že v celé Evropě nebezpečí islamistických činů výrazně stouplo po loňském útoku palestinského teroristického hnutí Hamás na Izrael. Právě od té doby v jeho zemi platí druhý nejvyšší stupeň varování před terorismem. Karner také vyzval ke zvýšení pravomocí tajných služeb a policie v alpské zemi, které nyní nemohou sledovat komunikaci na internetových platformách, jako je například telegram.
Ministerstvo vnitra upozornilo, že netrvalo na zrušení trojice koncertů, má pro to ale plné pochopení. Každého z vyprodaných koncertů se mělo zúčastnit na 65.000 lidí a úřady počítaly s tím, že v okolí bude dalších 15.000 až 20.000 příznivců popové zpěvačky. Podle kancléře Nehammera je "pochopitelné a velmi rozumné", že koncerty byly zrušeny vzhledem tomu, že bezpečnostní složky teroristickou buňku odhalily jen krátce před vystoupeními zpěvačky a vyšetřování pokračuje.
Rakouské úřady nemají informace o tom, že by konkrétní nebezpečí hrozilo i při dalších chystaných koncertech.
Policie v Česku situaci sleduje. "Na základě jednání Společné zpravodajské skupiny lze uvést, že v současné chvíli nejsou známy skutečnosti, kvůli kterým by došlo ke zvýšení stupně ohrožení terorismem," sdělil ČTK mluvčí ministerstva vnitra Adam Rözler. Upozornil, že bezpečnostní opatření v ČR se zvýšila již po útoku Hamásu v Izraeli a prosincové střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
1