Význam Číny jako obchodního partnera Evropské unie neustále roste, pro většinu zemí EU však zůstává hlavním obchodním partnerem Německo. Vyplývá to z aktuálního šetření evropského statistického úřadu Eurostat.
Podle zprávy Eurostatu, zveřejněné tento týden, je Německo bez jakýchkoliv pochyb skutečným "motorem" Evropské unie. Celkem 17 z 28 států EU vyváží největší část své produkce právě do Německa, z toho v pěti zemích jde o více než čtvrtinu domácího exportu. Česká republika pak tomuto žebříčku jednoznačně vévodí. Do Německa totiž vyváží celkem 33 % své produkce, což je nejvíc v EU. Na dalších místech figurují Rakousko (29 %), Maďarsko (28 %), Polsko (27 %) a Lucembursko (26 %).
Německo je ale pro většinu zemí EU i nejdůležitějším vývozcem. Největší podíl německého zboží na celkovém importu evidují Rakušané (42 %), následovaní Čechy (30 %) a Poláky (28 %). V Evropské unii je takřka pro všechny státy nejdůležitějším dovozcem zboží některý jiný stát EU. Výjimkou je pouze Litva, která nejvíce zboží dováží ze sousedního Ruska, a Nizozemsko. Přes největší evropský přístav v Rotterdamu totiž do Nizozemska proudí největší podíl importu z Číny.
Z hlediska Evropské unie jako celku zůstávají jejím nejdůležitějším obchodním partnerem Spojené státy, které se na celkové obchodní výměně s EU podílejí 16,9 %. Za poslední dva roky však objem obchodu s USA o 1,1 % poklesl. Naopak razantně roste obchodní výměna s Čínou. Čína byla v roce 2017 s podílem 15,3 % druhým největším obchodním partnerem EU, přičemž se podíl Číny na celkové obchodní výměně s EU od roku 2000 ztrojnásobil.
Dalšími největšími obchodními partnery EU jsou Švýcarsko (7 %), Rusko (6,2 %), Turecko (4,1%) a Japonsko (3,5 %). Objem obchodu s těmito zeměmi však stejně jako v případě USA od roku 2000 buď mírně poklesl nebo stagnuje. Jedinou zemí s trvalým nárůstem objemu obchodu s EU je Čína.
Číňané jsou také největším dovozcem zboží a surovin do EU, loni se na celkové importu podíleli jednou pětinou. Následují USA (14 %) a Rusko (8 %). Z hlediska exportu se největší část produkce Evropské unie vyvezla do USA (20 %), Číny (11 %) a Švýcarska (8 %).