Napíchnuté telefony
Policie legálně sleduje telefony milionů občanů
07.04.2010 12:05
Máte mobil - nemáte soukromí. Nejenže se vám kdokoli kdekoli dovolá, ale policie vás bez potíží vystopuje. Proto 46 poslanců za ODS a zelené podalo ústavní stížnost, jež napadá skladování záznamů o elektronické komunikaci tuzemců.
Operátoři v Česku jsou díky směrnici EU (2006/24/ES) povinni uchovávat půl roku dozadu záznamy o elektronické poště, návštěvě internetových stránek, esemeskách a telefonických hovorech - kdo vám volal a komu jste volali vy (záznam hovorů). Ve skutečnosti to u nás operátoři dělají od roku 2001 a sami si data skladují ještě déle. Tato možnost měla sloužit pro boj s terorismem a nejhoršími zločiny; stala se z ní však rutinní metoda kriminálky.
Donedávna u nás policie odposlouchávala zhruba deset tisíc linek ročně po dobu až šesti měsíců. Odhadem bylo takto šmírováno minimálně půl milionu občanů za rok. Povolovací podmínky byly zpřísněny a počet nasazených "uší" klesl asi na pět tisíc linek za rok. I to je dost.
Poslancům vadí jiná metoda sledování. Ne nahrávání hovorů, ale možnost zjistit až půl roku zpět, kdo (které telefonní číslo) na sledovanou linku volal. Paragraf 88 trestního řádu, podle něhož jsou žádány údaje o uskutečněném telekomunikačním provozu, umožňuje široké využití.
V roce 2009 česká policie žádala se souhlasem soudce od operátorů údaje podle paragrafu 88a trestního řádu ve 143 621 případech; 36 048krát chtěla výpis z telekomunikačního provozu, 107 573krát výpisy z buněk (= výpis z jedné konkrétní stanice mobilní sítě). Obří čísla. Občané ČR jsou sledováni opravdu hustě.
Výpis z buněk okolo místa činu dnes patří mezi základní vyšetřovací metody. Používá se například při přepadení více pump. Vezme se výpis z buňky, kam pumpa spadá, a porovná se s dalšími místy v době, kdy tam došlo k přepadení. Odtud může vypadnout číslo, jež se objeví u každé přepadené pumpy: potenciální pachatel. Sleduje se tedy, kdo volal v krátké době - minuty až hodina - v okolí zločinu.
Jak vypadá takový výpis třeba z centra Prahy? Tisíce hovorů. Vyhodnocují je speciální policejní analytické programy. Velmi často to k ničemu nevede. Když se však objeví podezřelé číslo, policie požádá operátora o výpis záznamu hovorů až půl roku zpětně; zjišťuje, kdo na podezřelé číslo volal. Výpisy z buněk ročně zasahují miliony telefonních čísel.
Ve 36 048 případech policie loni žádala výpis záznamů hovorů. Ten operátoři dělají buď v časovém rozsahu do 60 dnů, nebo od 60 dnů do půl roku. Stát jim za to platí desítky milionů korun ročně. Původně tuto službu poskytovat nechtěli, dnes z toho mají dobrý byznys.
Tato metoda opět postihuje gigantické množství čísel: 36 tisíc žádostí na dny až půlrok. Kolik lidí na jeden telefon zavolá za takovou dobu? Padesát? Sto? Dejme tomu jen padesát. Výsledek se pak blíží dvěma milionům zaznamenaných čísel za rok! Tolik linek projde policie při pátrání po... teroristech? Vrazích? Těžko. Prostě při pátrání. Metody se užívá ve velkém, rutinně. Soudci ji zjevně povolují bez mrknutí oka. Soukromí občanů je v troskách, neexistuje.
Malá odbočka. Profesionální zločinci přestávají mobily používat. Volají přes internet. Tam se na ně kriminalisté nemohou napojit. Museli by se dostat přímo do počítače, z něhož údajný pachatel volá. To ovšem nesmějí. Telefonovat po skypu je pro zločince zcela bezpečné.
Zpět k telefonům. S varováním, že aplikace směrnice EU (jež sjednocuje, jak dlouho operátoři v jednotlivých zemích unie musejí uchovávat záznamy) není v pořádku, přišli Němci: 35 tisíc (!) občanů podalo hromadnou stížnost na Spolkový ústavní soud v Karlsruhe a žádalo zrušení zákona.
Letos 2. března tamní ÚS prohlásil německou aplikaci směrnice za protiústavní. To asi popíchlo naše poslance. Mají pravdu, že záznamů hovorů česká policie nadužívá. Není to nezákonné, ale požadavků je pekelně moc. Miliony občanů jsou sledovány.
Účinnost této masivně užívané metody neznáme. Nebude vysoká. Výpis z buněk může pomoci jen málokdy. Více nás, občany, ale ohrožuje dlouhodobé sledování - kdo, komu a kdy volá. To je vpád do naší intimity. Měl by se konat jen výjimečně, ne v milionech případů. Měly by být podstatně zpřísněny podmínky, za nichž lze záznam žádat.
Mobil je lehce vystopovatelný.
Policie se do záznamů telefonního provozu doslova zamilovala a nahrazuje jím (jak občas tvrdí mimo záznam sami detektivové) klasickou kriminalistickou práci.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.