V Polsku končí volební kampaň, krátká a agresivní
19.10.2007 17:09
V Polsku o páteční půlnoci končí volební kampaň. V neděli Poláci v předčasných parlamentních volbách vyberou nové poslance a senátory. Očekává se vítězství pravice a rekordní volební účast. Agresivita, útoky i obviňování ze lží a podvodů totiž v téměř třicetimilionovém Polsku probudily řadu obyvatel z letargie.
Cestu k předčasným volbám, které přicházejí po dvou letech vlády konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) premiéra Jaroslawa Kaczyńského, otevřelo na počátku září rozpuštění dolní komory parlamentu, Sejmu.
Politologové i novináři se shodují, že ještě nikdy v minulosti nepadlo během kampaně tolik urážek a ostrých i bezdůvodných obvinění. Nejostřeji na sebe útočili lídři dvou nejsilnějších stran: premiér Kaczyński a vůdce liberální Občanské platformy, která má podle průzkumů největší šanci volby vyhrát, Donald Tusk.
Na scénu se také vrátili politici, kteří byli na výsluní v devadesátých letech. Tváří levice se stal oblíbený exprezident Aleksander Kwaśniewski, který však musel žehlit svou image, pošramocenou vystoupeními v nestřízlivém stavu. "Slabé chvíle mohou přijít na každého... prosím o odpuštění," řekl na závěr kampaně Kwaśniewski.
Ránu premiérovi Kaczyńskému zasadil bývalý ministerský předseda a jeden z nejoblíbenějších politiků v zemi Kazimierz Marcinkiewicz, který oznámil svůj odchod z vládní strany. V rozhlasovém vystoupení pak podpořil Kaczyńského největšího rivala Tuska.
Stranou kampaně tentokrát nezůstali uznávaní profesoři, lékaři a vědci. Nezapadl ani hlas polských biskupů, kteří několikrát vyzývali k účasti ve volbách, ani slova prezidenta Lecha Kaczyńského, kterého opozice obvinila, že je prezidentem pouze některých obyvatel.
Tématem kampaně se stal spor o to, zda mají polští vojáci opustit Irák, nebo o privatizaci nemocnic. Svou roli sehrály i televizní duely lídrů, po nichž převahu získal Tusk, který předchozí parlamentní a prezidentské volby s PiS prohrál.
V kampani hrály strany na emoce, diskusí o programech bylo málo. Podle sociologů je to důsledkem toho, že kampaň byla kratší, než jaké bývají kampaně před řádnými volbami.
Poslední hodiny před hlasováním se ještě každý snažil přesvědčit nerozhodnuté voliče. Kaczyński řekl, že průzkumy veřejného mínění, které jako vítěze označují Občanskou platformu, jsou zfalšované. Obyvatele vyzval do plné mobilizace, protože šance na vítězství PiS podle něj existuje.
Poslední slovo však bude patřit voličům. Klid na přemýšlení mají do nedělních 20.00, kdy se volební místnosti uzavřou.
Na fotografii: Donald Tusk s dětmi na předvolebním setkání, 19. říjen 2007
FOTO: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.