Bezpečnostní konference
Pompeo: Zprávy o smrti NATO jsou přehnané, Západ vyhrává
15.02.2020 10:30 Aktualizováno 15.02. 12:56
Zprávy o smrti Severoatlantické aliance (NATO) jsou nesmírně přehnané, prohlásil americký ministr zahraničí Mike Pompeo na mnichovské bezpečnostní konferenci. Západ podle něj vítězí, a dělá tak společně. Ve svém projevu se šéf americké diplomacie také důrazně vymezil proti tvrzení německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera, že se Spojené státy za administrativy Donalda Trumpa zříkají myšlenky mezinárodního společenství.
"Západ vítězí a dělá to společně," opakoval během svého projevu Pompeo několikrát. "Svoboda a demokracie vítězí," vyjádřil také své přesvědčení politik, kterého podle jeho slov překvapují opakovaná prohlášení západních představitelů zpochybňující americké mezinárodní angažmá.
Naposledy tak při zahájení mnichovské konference učinil Steinmeier, podle něhož USA za Trumpa prosazují názor, že každý má své zájmy stavět nad zájmy všech ostatních.
Pompeo vyjmenoval řadu mezinárodních iniciativ, co nichž jsou USA zapojeny, ať už je to vojenská podpora členských zemí NATO na východě Evropy, podpora Ukrajiny nebo prosazování společných sankcí proti severokorejskému režimu a další. "Je to Amerika, která odmítá mezinárodní společenství?" zeptal se. "Nenechte se mýlit," poznamenal také.
"Jsem rád, že mohu oznámit, že zprávy o smrti NATO jsou nesmírně přehnané," uvedl v narážce na slova amerického spisovatele Marka Twaina, který kdysi prohlásil, že zprávy o jeho smrti nesmírně přeháněly. Svobodný Západ má podle šéfa americké diplomacie daleko světlejší budoucnost než jeho neliberální alternativy.
Špionáž pro Peking
Pompeo ve svém vystoupení také kritizoval Čínu, Rusko a Írán. V prvním případě firmu Huawei označil za trojského koně čínských zpravodajců, ve druhém zkritizoval okupaci Krymu, obsazení části Ukrajiny a také ruskou dezinformační kampaň.
Před touto společností, která se v některých evropských zemích bude podílet na výstavbě sítě páté generace (5G), varoval i americký ministr obrany Mark Esper. Evropa podle něj za USA poněkud zaostává ve schopnosti rozeznat, jaké nebezpečí představuje Huawei, kterou Washington viní z možné špionáže pro Peking. "Pokud nerozeznáme nebezpečí a něco s tím neuděláme, mohlo by to mít nakonec dopad také na NATO," je přesvědčen Esper. Není podle něj možné, aby si členské země aliance přestaly vyměňovat informace, protože se budou bát, že k jejich důvěrné komunikaci mají přístup čínské tajné služby.
Čínský ministr zahraničí Wang I v Mnichově kritiku odmítl jako kampaň, která má jeho zemi pošpinit. "Obecně se dá říct, že všechna obvinění proti Číně jsou lži," uvedl. Washington se podle něj i těmito tvrzeními snaží bránit rychlému rozvoji Číny, který je přitom "nevyhnutelným trendem" a "odrazem směru lidského pokroku". Wang věří, že pokud jde o Huawei, budou se evropské země rozhodovat na základě faktů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.