Socha Svobody, umístěná na Ostrově svobody (Liberty Island) při vjezdu do newyorského přístavu, je dílem francouzského sochaře Frédérika Augusta Bartholdiho. Více než 46 metrů vysoká dáma s paprskovitou čelenkou a pochodní si již dlouho drží pozici zřejmě nejznámějšího symbolu USA. Základní kámen podstavce sochy byl položen 5. srpna 1884.
Sochu zhotovil Bartholdi s pomocí konstruktéra jedné z pařížských dominant Gustava Eiffela. Monumentální měděná socha byla darem francouzských občanů, který vyjadřoval přátelství navázané oběma zeměmi v období americké revoluce. Bartholdi už navrhl podobnou sochu pro Suezský průplav, ale Egypt jeho nápad nepřijal. V červenci 1884 byla v Paříži jedna z nejslavnějších soch oficiálně předána americkému velvyslanci jako dar francouzského národa a pak ji čekala cesta lodí přes Atlantik. Železná kostra obložená 300 měděnými pláty byla rozebrána a ve 214 přepravních bednách o celkové hmotnosti 225 tun převezena z Francie do New Yorku.
V souladu s Bartholdiho plánem byl pro umístění monumentu vybrán ostrůvek u ústí řeky Hudson. Socha Svobody osvěcující svět, jak zní její oficiální název, byla slavnostně odhalena za přítomnosti jejího tvůrce v říjnu 1886. Socha dnes patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím v USA. V prvních letech se pro ní však našlo i zcela praktické využití. Pětimetrová pochodeň sochy, která je i s 47 metrů vysokým podstavcem dominantou Ostrova svobody, sloužila jako maják. Nyní je již na místě pochodně její replika, originál byl kvůli poškození od roku 1984 uskladněn v podstavci slavného monumentu a v roce 2018 převezen do muzea, které bylo vybudováno na ostrově nedaleko sochy.