Aktérem jedné z největších špionážních afér v USA byl vysoký činitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) Aldrich Ames, který byl před 30 lety, 28. dubna 1994, odsouzen na doživotí. Ames působil přes osm let jako sovětský a ruský špion.
Pro Moskvu začal dobrovolně pracovat v dubnu 1985, oficiálně kvůli nespokojenosti s domácími poměry, ve skutečnosti mu ale šlo o peníze. Za více než osm let mu Rusové za jeho cenné služby zaplatili přes 2,7 milionu dolarů, čímž se stal nejdražším špionem v historii tajných služeb.
Amesovy informace zmařily podle historiků asi 30 chystaných operací CIA, Moskvě Ames vyzradil přes 20 vyzvědačů, z nichž bylo nejméně deset za sovětské éry popraveno. Mezi nimi byl i generál sovětské vojenské zpravodajské služby GRU Dmitrij Poljakov, který pracoval přes 25 let pro USA. Celý Amesův případ, po kterém rezignoval ředitel CIA James Woolsey, měl na CIA dalekosáhlý dopad a znamenal nový pohled na zajištění vnitřní bezpečnosti a prověrek zaměstnanců CIA.
CIA začala Amese (zejména kvůli nadměrným vydáním) podezírat již koncem roku 1989, žádné důkazy proti němu ale nenašla. V té době také dvakrát prošel zkouškou na detektoru lži. Intenzivně začal být Ames sledován až v březnu 1993, kdy na něj byla nasazena veškerá dostupná technika. Pak se objevila Amesova konta ve švýcarských bankách a Ames byl přeřazen z východoevropského oddělení do oddělení pro boj proti drogám.
Poté Amese přistihli, jak dává do mrtvé schránky poblíž ruské ambasády balíček, a usvědčující důkazy se začaly vršit: videozáznamy o Amesových schůzkách, podezřelé telefonní rozhovory se ženou, zápisy z domácího počítače, výpisy z bankovních účtů. FBI Amese a jeho ženu zatkla v únoru 1994, po zapírání se nakonec ke všemu přiznal a 28. dubna 1994 byl ve svých 52 letech odsouzen na doživotí. Jeho žena dostala v říjnu 1994 pět let a tři měsíce.
Trest si odpykává ve federální věznici Terre Haute ve státu Indiana. Jeho případ je svým rozsahem srovnatelný jen s agentem amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Robertem Philipem Hanssenem, který byl v roce 2002 za proruskou špionáž odsouzen rovněž na doživotí.