Odsun sovětských vojáků a jejich rodinných příslušníků z východního Německa, který skončil 31. srpna 1994, byl jedním z největších přesunů vojenské techniky v době míru. Transporty probíhaly většinou po moři přes baltské přístavy, ale i po železnici přes Polsko. Vedle půl milionu lidí přepravily údajně kolem 2,7 milionu tun vojenského materiálu. V Německu zůstaly po Sovětech tisíce zdevastovaných objektů a masivní ekologické škody včetně tun staré munice, rozsáhlých území prosáklých nebezpečnými chemikáliemi a kontaminovaných zdrojů pitné vody. Sanační práce si vyžádaly miliardové částky.
Tato náročná logistická operace trvala čtyři roky. Odsun začal 22. srpna 1990, více více než půl roku po pádu Berlínské zdi a zhruba měsíc a půl před znovusjednocením Německa, kdy se na území končící Německé demokratické republiky (NDR) nacházelo přes půl milionu sovětských vojáků a také tisíce jejich příbuzných.
NDR byla zahraničněpoliticky nejdůležitějším satelitem Sovětského svazu a na bezpečné zajištění své západní výspy neváhala Moskva obětovat nemalé prostředky. Rudá armáda zůstala na území, které dobyla ve druhé světové válce, zpočátku údajně proto, aby zajišťovala plnění Postupimské dohody. Od počátku však sovětské jednotky primárně sloužily k prosazování cílů SSSR. Jasně se to ukázalo za první berlínské krize v letech 1948 až 1949 i při lidovém povstání v červnu 1953.
Počty sovětských vojáků postupně rostly, v zemi vyrostla řada střelnic, tankodromů či letišť. Sověti disponovali v NDR údajně největším vojenským kontingentem, který kdy dlouhodobě udržovala okupační mocnost v zahraničí. Čítal stovky kasáren a desítky letišť, v jeho objektech se nacházely školky, školy, obchody i zdravotnická zařízení. Sověti v zemi rozmístili tisíce tanků i kolem 200 jaderných hlavic. Koncem 80. let už Sověti ovládali území o rozloze Karlovarského kraje.
Dohodu o odsunu sovětských vojsk uzavřeli sovětský vůdce Michail Gorbačov a spolkový kancléř Helmut Kohl v červenci 1990 a stala se součástí Smlouvy dva plus čtyři, dokumentu umožňujícího sjednocení Německa.