Nejtemnější den své historie si 12. srpna připomenou obyvatelé italské horské vesnice Sant'Anna di Stazzema. Před 80 lety, v roce 1944, při ústupu Toskánskem vesnici obklíčily neblaze proslulé jednotky Waffen-SS a většinu obyvatel, především dětí, žen a starců, systematicky vyvraždily.
Jedno z nejhorších zvěrstev, které během války spáchali němečtí nacisté na území Itálie, měli na svědomí příslušníci 16. divize elitních SS. Jako odvetu za činnost partyzánských oddílů tehdy v obci zmasakrovali celkem 560 lidí, z toho na 120 dětí, a jejich těla poté spálili v domech.
V roce 2004 se vzpomínkové akce přímo na místě vraždy jako první německý oficiální představitel zúčastnil také tehdejší ministr vnitra Otto Schily. "Byl to čas nejhoršího sebeponížení Německa, které si zašpinilo ruce satanskými zločiny," omlouval se za válečné řádění vojáků. Německé státní zastupitelství ve Stuttgartu zastavilo v říjnu 2012 vyšetřování masakru pro nedostatek důkazů.
Podobný osud stihl i české Lidice a Ležáky, polskou vesnici Michniów, francouzské vesnice Oradour-sur-Glane, Tulle, Ascq, Maillé, Robert-Espagne či Clermont-en-Argonne, řecké obce Kalavryta a Distomo, italské městečko Marzabotto, nizozemskou obec Putten, srbský Kragujevac a Kraljevo, slovinskou obec Dražgoše, litevskou Pirčiupiai, norskou vesnici Telavag nebo na Ukrajině Kortelisy a desítky dalších obcí.