Před blížícími se volbami <span>v Iráku se zvýšilo násilí</span>

Zahraničí
3. 3. 2010 11:18
Policisté v Ramádí stojí u místa, kde se před 14 dny odpálil sebevrah.
Policisté v Ramádí stojí u místa, kde se před 14 dny odpálil sebevrah.

Policisté v Ramádí stojí u místa, kde se před 14 dny odpálil sebevrah.Nejméně 29 lidí bylo zabito a dalších 42 zraněno při třech pumových atentátech v Iráku. Jejich terčem se staly dvě policejní stanice a nemocnice ve městě Bákubá v provincii Dijála, která je zbývající baštou sunnitských povstalců.

Tato vlna útoků posiluje obavy z růstu násilností kolem nadcházejících klíčových parlamentních voleb v Iráku, stanovených na neděli 7. března. V Bákubě zaútočili dva atentátníci s auty naloženými trhavinami proti policejním stanicím v centru a západní části města. Třetí sebevražedný atentátník podle upřesněných zpráv odpálil pás s výbušninami na svém těle na oddělení akutního příjmu místní nemocnice, kam byli přiváženi zranění z předchozích útoků. Mezi zraněnými je údajně i ředitel nemocnice.

Násilí v Iráku v posledních letech výrazně pokleslo, v provincii Dijála ale militantní skupiny sunnitských islamistů, zejména z irácké odnože al-Kajdy, stále ještě bojují proti americkým jednotkám a iráckým bezpečnostním silám. Irák čekají 7. března klíčové parlamentní volby, které by měly být poslední za americké vojenské přítomnosti v zemi.

ČTĚTE TAKÉ: Sebevražedná atentátnice zabila nejméně 41 lidí

Irácký voják hlídá budovu školy, kde se vydává humanitární pomoc.Na jejich úspěšnosti, zejména pokud jde o následné co nejrychlejší sestavení vlády, závisí kromě vývoje v zemi i dodržení termínu odchodu amerických vojáků z Iráku. Podle plánu amerického prezidenta Baracka Obamy by většina Američanů měla být stažena do konce letošního srpna, zbývající pak do konce příštího roku.

Ačkoli loni v Iráku zahynulo nejméně civilistů od roku 2003, přibývá masivních akcí s více než 50 oběťmi. Loni zemřelo při útocích na 4500 lidí, což je nejméně od invaze v roce 2003. Nejhorší období Irák prožíval v letech 2006 a 2007, kdy se odehrávalo 1700 atentátů týdně. Loni to bylo zhruba 200 útoků. Celkem od invaze v roce 2003 zahynulo podle různých odhadů 100 až 110 tisíc lidí a své domovy opustily na čtyři miliony osob.

Irácká města se topí v záplavě předvolebních plakátů.Od minulých voleb se pozměnila politická mapa země i v minulých volbách patrné rozdělení politických formací podle konfesního klíče na sunnitské, šíitské a kurdské strany. "V těchto volbách bude konfesní faktor oslaben a proti sobě budou stát spíše laické a náboženské formace než sunnité proti šíitům," říká irácký politolog Ibráhím Súmajdaj.

Hlavními favority hlasování je nová koalice premiéra Núrího Málikího Právní stát a převážně šíitská aliance Národní irácké spojenectví (INA), která se do loňska nazývala Sjednocené irácké spojenectví (UIA) a která vyhrála minulé parlamentní volby. Uspět by měla i kurdská koalice či několik nových spojenectví.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ