Před dvaceti lety vichřice zničila polovinu Tatranského parku
19.11.2024 07:27
Slovenské Tatry postihla 19. listopadu 2004 ničivá vichřice, která zdevastovala přes 12.000 hektarů lesů a vyžádala si dvě lidské oběti. Vítr, jenž v nárazech dosahoval rychlosti přes 190 kilometrů v hodině, změnil řadu míst v nejvyšších slovenských horách k nepoznání.
Kalamitu, která kromě Vysokých a Nízkých Tater postihla i lesy na Oravě a ve Slovenském rudohoří, vyvolala tlaková níže, přecházející přes území Slovenska. Právě ona přinesla příliv arktického vzduchu, doprovázený silným větrem.
V oblasti Vysokých Tater byly nejsilnější poryvy větru zaznamenány mezi čtvrtou a sedmou hodinou odpolední. Smršť zpustošila v Tatranském národním parku (TANAP) přibližně 12.600 hektarů lesů (asi čtvrtinu z celkové rozlohy lesů) a zanechala po sobě padesátikilometrový pás vyvrácených stromů, poškozených silnic, tratí, vedení i domů. Celkové množství dřeva z vyvrácených a zlomených stromů odborníci odhadli na přibližně pět a půl milionu metrů krychlových.
Kromě hmotných škod, vyčíslených na 8,7 miliardy slovenských korun, si rozmar počasí vyžádal i dva lidské životy. První obětí byl devětačtyřicetiletý muž, jehož auto zavalil strom. Druhou pak český turista, kterého vítr zřejmě strhl ze svahu v Nízkých Tatrách.
Výsadba nových lesních porostů byla symbolicky zahájena koncem dubna 2005 tehdejším slovenským premiérem Mikulášem Dzurindou. Na části postiženého území byl vysázen nový les, další stovky hektarů půdy se pomalu obnovují přirozenou cestou.