Spojené státy a Německo musejí pokračovat v podpoře Ukrajiny tak dlouho, dokud Ruskem napadená země nezvítězí a nedosáhne spravedlivého a udržitelného míru. Na slavnostní ceremonii v sídle německých prezidentů v Berlíně to dnes řekl americký prezident Joe Biden. Německý prezident Frank-Walter Steinemier Bidenovi poděkoval za "vůdčí roli" v pomoci Ukrajině i za podporu přátelství mezi USA a Německem, které má podle něj existenční význam.
"Nesmíme polevit, nesmíme projevit únavu," řekl Biden v projevu k podpoře Ukrajiny, která se už třetím rokem brání ruské invazi. "Musíme pokračovat, dokud Ukrajina nezvítězí a nedosáhne spravedlivého a udržitelného míru," dodal. Podle něj je společným úkolem USA a Německa obrana svobody a demokracie, o než se v současnosti bojuje hlavně na Ukrajině.
Biden, který v listopadových prezidentských volbách v USA už nebude obhajovat mandát, je dnes na rozlučkové návštěvě v Německu. Ukrajina a její další podpora v obraně proti ruské agresi bude jedním z hlavním témat odpoledního jednání s kancléřem Olafem Scholzem, francouzským prezidentem Emmanuelem Macron a britským premiérem Keirem Starmerem.
Před politickou částí programu šéfa Bílého domu čekala ceremoniální část. Když ho Steinmeier přijal s vojenskými poctami, udělil mu pak nejvyšší německé státní vyznamenání - Velkokříž Záslužného řádu Spolkové republiky Německo. Této pocty se z amerických prezidentů dostalo jen Georgi Bushovi staršímu, který byl v roce 1993 oceněn za zásluhy o znovusjednocení Německa.
Steinmeier, který oproti protokolárním zvyklostem hovořil anglicky, označil Bidena za "maják demokracie" a poděkoval mu za "vůdčí roli" v podpoře Ukrajiny. Válka, kterou vyvolala Moskva invazí z února 2022, podle něj ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi ukázala, že se USA a Evropa nenechají rozdělit. Steinmeier vyzdvihl také zásluhy amerického prezidenta o rozvoj transatlantických vztahů a vztahů mezi USA a Německem. Přátelství obou zemí přitom označil za existenční. Spojené státy a Německo jsou dvěma největšími dárci vojenské pomoci Ukrajině.
Podle tiskové zprávy, kterou zveřejnil Bílý dům, Steinmeier a Biden při krátkém jednání před ceremonií hovořili o koordinaci podpory Ukrajiny, ale také boji proti antisemitismu či snaze snížit napětí v konfliktu na Blízkém východě a podpořit ochranu civilistů.