Při střelbě na střední škole v Georgii zemřeli nejméně čtyři lidé
04.09.2024 23:43
Při dnešní střelbě ve střední škole v americkém státě Georgia zemřeli nejméně čtyři lidé a nejméně devět dalších osob utrpělo zranění. Informovala o tom policie tohoto státu na jihovýchodě USA. Policisté zadrželi pravděpodobného střelce. Podle televizní stanice CNN jde o 14letého mladíka.
V areálu školy Apalachee High School ve městě Winder na severovýchodě státu Georgia zasahovalo po ohlášení střelby přibližně od 10:30 místního času (16:30 SELČ) několik policejních týmů, vedle místních policistů také agenti FBI. Na místě bylo nejméně pět sanitních vozů, které podle záběrů amerických televizí převážely lidi se střelnými zraněními do nemocnic. V akci byl i záchranářský vrtulník.
CNN původně informovala až o 30 zraněných, později však uvedla, že není jisté, zda ve všech případech šlo o zranění ze střelby a zda byli všichni tito zranění ošetřeni v nemocnici. Podezřelý je podle policie naživu.
Školu ve městě ležícím zhruba 50 kilometrů severovýchodně od Atlanty navštěvují podle televize téměř dvě tisícovky studentů. Policie areál evakuovala a studenti a zaměstnanci se shromáždili na fotbalovém hřišti. Kolem poledne (18:00 SELČ) byla podle úřadu šerifa situace klidná a studenti mohli odejít.
Sedmnáctiletý Sergio Caldera televizi ABC řekl, že během hodiny chemie přiběhl do učebny učitel a řekl studentům, aby se zamkli uvnitř, protože po škole pobíhá střelec. Poté se ozvalo bušení na dveře a výzvy k otevření, na něž nereagovali. Bušení utichlo a za chvíli se ozvala střelba a výkřiky dále mimo učebnu, popsal student.
O situaci byl podle Bílého domu informován prezident Joe Biden."(Manželka) Jill a já truchlíme nad smrtí těch, jejichž životy byly zkráceny kvůli další nesmyslné násilné střelbě, a myslíme na všechny přeživší, jejichž životy se navždy změní," uvedl Biden v prohlášení.
Ministr spravedlnosti Merrick Garland uvedl, že jeho úřad je připraven poskytnout škole a místním obyvatelům potřebnou pomoc.
Americké školy bývají dějištěm hromadné střelby i několikrát za rok. Případy zpravidla vyvolají diskusi o zpřísnění pravidel pro držení střelných zbraní, mocná lobby majitelů těchto zbraní však zásadnější změny blokuje.
Patrně nejtragičtějším případem byla střelba na Virginském polytechnickém institutu, kde v dubnu 2007 přišlo o život 32 lidí a dalších 25 bylo zraněno.
"Musíme to zastavit. Musíme ukončit tuto epidemii násilí střelných zbraní," prohlásila nynější viceprezidentka a prezidentská kandidátka demokratů Kamala Harrisová. Její republikánský sok Donald Trump podle agentury Reuters na žádost o komentář k tragédii nereagoval.
1