Propalestinští demonstranti dnes vylezli na střechu budovy australského parlamentu v Canbeře, kde rozvinuli transparenty, z nichž jeden hlásal, že Palestina bude svobodná. Současně obvinili Izrael z páchání válečných zločinů. Australští zákonodárci akci odsoudili a označili ji za závažné narušení bezpečnosti zákonodárného sboru. Informovala o tom agentura Reuters.
Čtyři osoby v tmavém oblečení strávili na střeše budovy asi hodinu. Na místě roztáhli černé transparenty, včetně jednoho s nápisem "Od řeky až k moři, Palestina bude svobodná", což je tradiční heslo propalestinských aktivistů. Jeden z demonstrantů přednesl pomocí megafonu projev, v němž obvinil izraelskou vládu z válečných zločinů. Kabinet premiéra Benjamina Netanjahua podobná nařčení dlouhodobě odmítá.
"Nezapomeneme, nepromineme a budeme pokračovat v odporu," prohlásil.
Hrstka policistů a členů ochranky mezitím doporučovala kolemjdoucím, aby se nezdržovali přímo pod protestní akcí u hlavního vchodu do budovy. Několik dalších bylo vidět na střeše, jak se snaží demonstranty odvést, uvedl svědek agentury Reuters. Protestující nakonec transparenty sbalili, než je kolem 11:30 místního času (03:30 SELČ) odvedli čekající policisté.
"Jedná se o vážné narušení bezpečnosti parlamentu," uvedl mluvčí opozice James Paterson v příspěvku na síti X. "Budova prošla nákladnou rekonstrukcí, aby se podobným vniknutím zabránilo. Věc si žádá vyšetřování," dodal.
Válka v Pásmu Gazy začala loni 7. října teroristickým útokem palestinského hnutí Hamás, při němž jeho členové a další radikálové pozabíjeli v jižním Izraeli na 1200 lidí a dalších 250 odvlekli jako rukojmí na palestinské území. Podle palestinských úřadů ovládaných Hamásem Izrael během odvetné vojenské ofenzivy od října zabil téměř 38.000 Palestinců, většinou civilistů. Velká část hustě obydleného a zastavěného Pásma Gazy se ocitla v troskách.
OSN v závěrech svého vyšetřování minulý měsíc konstatovala, že v prvních fázích války se v Gaze dopouštěly válečných zločinů Izrael i Hamás. Podle OSN izraelské operace představují také zločiny proti lidskosti kvůli obrovským ztrátám na civilním obyvatelstvu.
Také v Austrálii se od začátku války konají časté protesty na podporu Palestiny, včetně pravidelných demonstrací ve velkých městech a obsazování univerzitních kampusů. Austrálie v současné době neuznává palestinskou státnost, ministryně zahraničí Penny Wongová v květnu nicméně připustila, že by tak její země mohla učinit ještě před ukončením formálního mírového procesu mezi Izraelem a palestinskými úřady.