Rafáh opouštějí první civilisté, Izrael čelí výzvám, aby ofenzivu nezačínal

Zahraničí
6. 5. 2024 18:38
Rafáh opouštějí první civilisté, Izrael čelí výzvám, aby ofenzivu nezačínal
Rafáh opouštějí první civilisté, Izrael čelí výzvám, aby ofenzivu nezačínal

Město Rafáh na jihu Pásma Gazy začali dnes ráno opouštět první palestinští civilisté. Izraelská armáda asi 100.000 z nich vyzvala k přesídlení do "humanitární zóny" severně od Rafáhu.

Arabský svět, západní státy a humanitární organizace krok interpretují jako začátek avizované ofenzivy poté, co v Káhiře selhalo poslední kolo jednání delegací Izraele a palestinského hnutí Hamás, a varují před úmrtím dalších tisíců civilistů, z nichž podle OSN v Rafáhu polovinu tvoří děti. Členové izraelské vlády uvedli, že operace "omezeného rozsahu" ve městě začnou "ve velmi blízké budoucnosti". Izraelský deník Haarec hovoří o jejich možném odvrácení poté, co započaté evakuace vyvinou větší tlak na Hamás, aby s Izraelem uzavřel příměří.

Civilisté se dle instrukcí na letácích shozených izraelským letectvem mají přesouvat do Izraelem vyhlášené humanitární zóny Muwasi mezi Rafáhem a Chán Júnisem. První lidé začali proto dnes ráno opouštět své provizorní přístřešky a v dešti odjížděli s plně naloženými auty s matracemi na střeše, v povozech tažených osly nebo šli pěšky. Obyvatelé, kteří telefonicky nebo na místě hovořili s novináři, hovořili o únavě a zoufalství. Zatímco někteří jsou po sedmi měsících války připravení uposlechnout výzvy, vysídlená Sahar abú Náhilová se svou početnou rodinou hovořila o ponížení, ve kterém by bylo "čestnější zemřít".

V Rafáhu se podle odhadů OSN v zaplněných stanových táborech, přeplněných stanech a přístřešcích či přeplněných bytech tísní 1,2 milionu Palestinců, podle některých odhadů až 1,4 milionu. Drtivou většinu z nich tvoří uprchlíci, které z jiných částí pásma vyhnaly boje. Hustota zalidnění Rafáhu je nyní takřka sedminásobná oproti Praze. Dětský fond OSN (UNICEF) dnes varoval, že zhruba polovinu tamních obyvatel, tedy asi 600.000, tvoří děti "z nichž mnohé byly několikrát vysídleny a ukrývají se ve stanech nebo v nejistém a nestabilním bydlení", stovky tisíc z nich je podle UNICEF "zraněných, nemocných, podvyživených, traumatizovaných nebo mají tělesné postižení".

Izrael si dnes dopoledne dvěma minutami ticha připomněl památku obětí holokaustu. Premiér Benjamin Netanjahu v projevu na oficiálním ceremoniálu v jeruzalémském památníku Jad Vašem uvedl, že "teroristický útok ze 7. října není pokračováním holokaustu". "Ale ne proto, že by jeho záměr byl jiný; je stejný. Hamás sleduje stejné cíle jako nacisté," řekl Netanjahu. Uvedl rovněž, že i kdyby měl Izrael zůstat sám, "bude pokračovat v boji proti lidskému zlu".

Od rozšíření bojových operací do Rafáhu s cílem zlikvidovat poslední jednotky bojovníků Hamásu Izrael už měsíce odrazují jeho zahraniční partneři, dnes nesouhlas vyjádřili například představitelé Francie, Německa, Belgie, Austrálie a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

V západních zemích rovněž přibývá studentských protestů na univerzitách, které začaly na východě USA, v posledních dnech se však připojily skupiny studentů v Irsku, Nizozemsku, Belgii, Švýcarsku či Nizozemsku.

"Kdybych já byl dnes studentem, je velká pravděpodobnost, že bych se také do studentských protestů zapojil," okomentoval dnes vývoj premiér Belgie Alexander De Croo a podpořil belgickou iniciativu na zákaz dovozu izraelských výrobků do Evropské unie z těch oblastí, které Izrael okupuje.

Protesty proti jednání izraelské vlády a potažmo účasti Izraele v Eurovizi se dnes konaly i ve švédském Malmö, které finále evropské hudební soutěže hostí.

Konflikt mezi Izraelem a Hamásem a jemu blízkých organizací vypukl 7. října, kdy teroristé Hamásu a dalších skupin zaútočili na Izrael, zabili 1200 lidí a 250 osob unesli, zhruba 130 z nich podle izraelských údajů dál zůstává v zajetí v Gaze. Masivní izraelské bombardování a následná pozemní operace si na tomto palestinském území podle dnešní bilance úřadů Hamásu vyžádaly 34.735 životů Palestinců.

Rozhovory o příměří a výměně rukojmích a palestinských vězňů zprostředkovávají Katar, Egypt a Spojené státy. Po selhání zatím posledního kola měl dnes v Izraeli s Netanjahuem jednat šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) v pátek informoval, že Izrael dal Hamásu týden na přijetí podmínek současného návrhu dohody, než operace v Rafáhu zahájí.

Autor: ČTK Foto: , ČTK / AP / Ohad Zwigenberg

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ