Mezinárodní nevládní organizace Reportéři bez hranic ve středu informovala, že v dubnu její zástupci navštívili Saúdskou Arábii a požadovali propuštění 30 vězněných novinářů. Během třídenní návštěvy se sešli s vysokými představiteli země a hovořili s nimi i o případu saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího, který byl loni zavražděn na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Existuje podezření, že k vraždě otevřeného kritika Rijádu Chášukdžího dal příkaz korunní princ Muhammad bin Salmán, což Saúdská Arábie popírá.
Reportéři bez hranic uvedli, že o své dubnové cestě do Saúdské Arábie doposud neinformovali, protože doufali, že by tamní úřady mohly udělit zadržovaným novinářům milost v průběhu muslimského postního měsíce ramadánu, který skončil před několika týdny. Návštěvu Saúdské Arábie označili za bezprecedentní.
Tiskové oddělení saúdskoarabské vlády na dotaz ohledně návštěvy a současné situace zmíněných 30 novinářů, jejichž svobodu Reportéři bez hranic žádali, zatím nereagovalo, napsala agentura Reuters.
"Od 21. do 23. dubna jsme se zúčastnili řady schůzek a měli jsme možnost setkat se s vysokými činiteli," uvedl šéf Reportérů bez hranic Christophe Deloire, který delegaci vedl. Podle něj představitelé Reportérů bez hranic "jednali mimo jiné dvě hodiny s generálním prokurátorem, který se doposud nesetkal s žádnými členy západních nevládních organizací". Sešli se také s ministrem spravedlnosti či informací.
Deloire přitom připomněl, že Saúdská Arábie se během uplynulého roku znovu propadla v žebříčku zemí sestaveném podle respektování svobody slova a nyní je na 172. ze 180 hodnocených států. Podle Reportérů bez hranic musí Rijád zadržované novináře propustit, pokud si chce udržet předsednictví skupiny G20 a hostit v příštím roce její summit.
"Při každé ze schůzek jsme měli možnost mluvit o vraždě Chášukdžího a o situaci novinářů," prohlásil Deloire. "Měli jsme také příležitost vysvětlit, proč odsuzujeme situaci ohledně svobody projevu v Saúdské Arábii," dodal.