<span>Rovnost</span>, ale jen třináct hodin denně pět dní v týdnu

Zahraničí
21. 3. 2008 14:39
Muslimská řidička s americkým řidičským průkazem. Snímek z Floridy.
Muslimská řidička s americkým řidičským průkazem. Snímek z Floridy.

Muslimská řidička, ilustrační foto.Revoluce: Saúdské Arabky budou moci řídit automobil. Jen třicetileté a mladší. Rada, místní náhražka parlamentu, opentlila zrušení zákazu řízení pro ženy podmínkami, nad nimiž zůstává rozum Nesaúda stát.

Saúdská děvčata budou moci usednout  za volantem jen od sedmé do dvacáté hodiny, a to jen od soboty do středy. Zrušení posledního zákazu řízení pro ženy v muslimských zemích schválila Šura, poradní rada jmenovaná králem nahrazující parlament.

Dáma za volantem u sebe bude muset mít písemný souhlas svého pána, to jest manžela, otce, případně bratra.

Musí dodržovat muslimskou odívací kázeň, za volant nesmí bez mobilního telefonu a nemůže sama za město. Kdo se pokusí nastoupit k ní do vozu, zaplatí pokutou a měsícem za mřížemi.

Muslimská řidička s americkým řidičským průkazem. Snímek z Floridy.Na poměry konzervativního království, jež nesmějí ženy opustit a nesmějí ani cestovat uvnitř jeho hranic bez mužova doprovodu či jeho písemného souhlasu, lze povolení i přes okleštění označit za vskutku revoluční.

 Duchovní a soudci donedávna považovali vizi žen-automobilistek za dílo škůdců islámu, kteří chtějí muslimské ženy svést na zcestí.

Tradice zůstanou, povolení nepovolení...

Válka o právo jízdy Saúdek ale v uplynulých měsících zesílila. Podle tisku policie v posledních týdnech zadržela několik muslimek, které se veřejně chopily řízení navzdory zákazu. Loni na podzim podepsalo přes 1100 Saúdů obou pohlaví petici adresovanou králi Abdallahovi vyzývající ke zrušení už přežitého zákazu.

Mnohé ženy totiž řidičská oprávnění mají a také je využívají, ledva překročí saúdské hranice, argumentovali signatáři. Stejné je to podle nich na odlehlém venkově, kde se dodržování zákazu už dlouho nekontroluje tak přísně jako ve městech.

Vzorně ustrojená, jen tak bude moci za volant. Ilustrační foto.Podle některých reakcí ale zůstane povolení jízdy ženám často jen symbolické. Mnohé Saúdky totiž samy přiznávají, že ve společnosti, která považuje ženu za volantem za nepřístojnost, řídit nechtějí. Dáma bez svého šoféra se navíc vystavuje opovržení coby příslušnice nízké společenské třídy.

Pustit ženy za volant by se v každém případě mohlo celému království časem vyplatit: Nájemní šoféři, obvykle cizinci, totiž stojí Saúdy přes tři miliardy amerických dolarů ročně. Očekává se, že ženy budou vpuštěny za volant příslušným dekretem do konce letošního roku.

Foto: Profimedia

Autor: - rs -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ