Alexandrovci: znovuzrození zpívající zbraně

Zahraničí
3. 1. 2017 05:50
Čtěte TÝDEN!
Čtěte TÝDEN!

Ruský armádní soubor Alexandrovci přežije, i když při letecké havárii u Soči přišel o skoro celý pěvecký sbor - to vůbec nejcennější, co měl. Zatímco se Rusko probírá ze šoku, svět diskutuje, jak se vlastně na Alexandrovce dívat. Jde o umělce, nebo rafinovanou součást ruské propagandy?

Vokalista Jevgenij Nasibulin zpíval začátkem 90. let s populární hudební skupinou Ljube. Na nedostatek popularity si nemohl stěžovat, společnost se bouřlivě měnila, mezi mladými byl hlad po rockové hudbě a Ljube se uměla přizpůsobit vkusu diváků. Nasibulin si dokonce zahrál i kytaristu ve filmu Zona Ljube, ale za svůj umělecký vrchol zpěvák považoval něco jiného. V roce 1995 ze skupiny odešel a po několika letech se mu podařilo uspět v konkurzu do souboru Alexandrovci. S Ljube sice Alexandrovci spolupracovali, v říjnu spolu například nahráli Hymnu pozemních vojsk, pro Nasibulina však bylo zpívání ve vojenském souboru otázkou prestiže a nehodlal jej za nic měnit.

V noci na neděli 25. prosince odletěl Jevgenij Nasibulin koncertovat do Sýrie. V menším počtu už pro ruské vojáky v této zemi Alexandrovci zpívali v lednu 2016, ale tentokrát to měla být daleko větší a tak trochu i demonstrativní akce přímo v dobytém Aleppu. I proto soubor doprovázely tři televizní štáby. Dvěma letadly do Sýrie letěly dvě třetiny souboru, kvůli poněkud stísněným podmínkám na místě však zůstal doma orchestr. Prapor vojenské policie složený z mladíků čečenského původu dostal na starost zabezpečení celého prostoru. Členové souboru se na koncert vesměs těšili. Z minulosti byli zvyklí koncertovat i v neklidných místech, jako byl třeba válčící Kavkaz, Tádžikistán nebo bývalá Jugoslávie. Navíc vše mělo proběhnout "na otočku" a novoroční svátky byly za dveřmi.

První z letadel přistálo na ruské letecké základně Hmeimim bez problémů a málokoho by napadlo, že by se něco mohlo stát. Alexandrovci létali hodně jak civilními linkami, tak i vojenskými letadly a ruské armádní dopravní letectvo bylo všeobecně považováno za bezpečné. Celkem bez obav tak sedli do více než 30 let starého Tu-154 verze B-2, typu letadla, které nepoužívají ani nejchudší aerolinky v rozvojových zemích. Co se přesně stalo po vzletu z mezipřistání v Soči, je stále předmětem vyšetřování. Podle informací médií buď selhaly vztlakové klapky či jiná část techniky, nebo udělali chybu piloti. Vyšetřovatelé pracují i s verzí teroristického útoku. Jisté je, že letadlo s 92 lidmi na palubě nedokázalo nabrat výšku a roztříštilo se o hladinu Černého moře. Nepřežil nikdo, včetně 64 příslušníků souboru, kde byli kromě baletních umělců takřka všichni chóristé.

Oběťmi vojíni i generál

Rusko zpráva doslova šokovala. Prezident Vladimír Putin vyhlásil na následující den státní smutek, lidé zapalují svíčky u hlavního sídla souboru a internet je plný příběhů obětí neštěstí. Například Alexej Mokrikov se do řad pěvců dostal už jako voják základní služby a po jejím skončení podepsal s armádou kontrakt, aby mohl zůstat. Jiný "záklaďák" Kirill Ljašenko zase na sociální sítě nedočkavě psal: "Hurá, už brzy do civilu!" Mezi oběťmi jsou chóristé Vladimír Brodskij a Vladislav Golikov i Konstantin Majorov, který právě postoupil z místa pěvce na dirigenta. Zahynul i baletní pár Jekatěrina a Oleg Korzanovovi nebo sólistka Maria Klokotova - její manžel Dmitrij Pankin letěl v prvním letadle, takže přežil.
Čtěte TÝDEN!
* Jaká je historie souboru Alexandrovci vzniklého za sovětského impéria? Jak si zadával s režimem?

* Znáte dějiny "rodinného podniku" zakladatele Alexandra Alexandrova?

* Plánuje se obnovení souboru? Dočkají se příznivci plánovaných koncertů?

ODPOVĚDI NA TYTO OTÁZKY A SPOUSTU DALŠÍHO SE DOČTETE V NEJNOVĚJŠÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI.

Autor: Šárka KuchtováFoto: ČTK , Matěj Třasák

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ