Nizozemí se obává, že amnestie obsažená v minské dohodě se bude vztahovat i na viníky červencového sestřelení letounu Malaysia Airlines nad východní Ukrajinou. Většinu z 298 obětí tvořili Nizozemci.
Ministr zahraničí Bert Koenders v nizozemském rozhlase varoval, že beztrestnost je v tomto případě nepřípustná. S velkým znepokojením prý na dohodu reagovali i pozůstalí po obětech letu MH17.
V pátém článku uzavřené minské dohody se smluvní strany dohodly na zajištění omilostnění a amnestie formou zákona, "který zakáže pronásledování a potrestání osob v souvislosti s událostmi, k nimž došlo v jednotlivých regionech Doněcké a Luhanské oblasti Ukrajiny".
Dohoda byla uzavřena na schůzce nejvyšších představitelů Ukrajiny, Ruska, Německa a Francie a podepsali ji i zástupci separatistických regionů. Jednu z otevřených otázek, kterou v sobě dohoda skrývá, vyvolává právě klauzule o amnestii.
Boeing 777 letící z Amsterodamu do Kualy Lumpuru pravděpodobně sestřelila raketa země-vzduch. Stroj se 17. července zřítil na území ovládané proruskými separatisty. Pád nepřežil nikdo z 298 lidí na palubě. Skoro dvě třetiny obětí byli Nizozemci.
"V současnosti ještě neznáme přesná fakta, ale pro Nizozemí zůstává prioritou, že pachatelé musejí být stíháni a potrestáni," řekl Koenders.
Nizozemský parlament vyzval k okamžitému vyjasnění záležitosti a k poskytnutí záruky, že nebude bráněno pokračování trestněprávního vyšetřování tragédie.
Pozůstalí dnes šéfa nizozemské diplomacie v dopise naléhavě vyzvali k vysvětlení, zda se pasáž o amnestii v minské dohodě vztahuje také na leteckou tragédii.