Audiofil Medveděv. Od super hi-fi po cívky na poslech KGB

Zahraničí
6. 10. 2010 15:45
Medveděv je fanda počítačů i audiotechniky.
Medveděv je fanda počítačů i audiotechniky.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv je nejen zanícený fanoušek internetu, ale i nadšený audiofil. Ve své pracovně schraňuje techniku, jejíž cenu amatérští znalci odhadli na 200 tisíc dolarů (více než 3,5 milionu korun), a to je prý "docela skromné". Ve světě hi-fi jsou k mání i daleko nákladnější výrobky.

Medveděv před objektivy často pózuje obklopen minimálně dvěma počítači. K identifikaci hudební soupravy musela postačit jediná fotografie z rutinní schůzky s premiérem Vladimirem Putinem. Šéf státu totiž jako pohoštění podával nejen kefír s tmavým chlebem, ale i džezovou hudbu, a jeden snímek jej zachytil zrovna u hudební aparatury.

Všehoznalí blogeři vzápětí identifikovali všechny přístroje: od gramofonu na horní poličce vlevo přes všechny předzesilovače, zesilovače, filtry, přehrávače a reproduktory až po letitý cívkový magnetofon.

Ten prý hlavě státu nejspíše slouží k přehrávání dávných odposlechů z archivu obávané sovětské tajné policie KGB; tak důvěrné informace přeci nelze digitalizovat kvůli obavě z úniku informací. Jiní znalci prozaičtěji tipují, že prezident na páskách schraňuje staré nahrávky písní Vladimira Vysockého.


Jednotlivé kousky ze soupravy se v Moskvě prodávají v řádu statisíců rublů, jejich stáří se však pohybuje mezi dvěma až 12 lety, a tak by se prý této aparatury měl šéf státu zbavit a dopřát si něco kvalitnějšího.

Pětačtyřicetiletý Medveděv už na sebe dříve prozradil, že jeho velkým koníčkem je tvrdá rocková hudba, kterou sovětský režim příliš nemiloval. Má velkou sbírku vinylových desek, k jeho oblíbencům patří skupiny Black Sabbath, Led Zeppelin či Deep Purple, která v roce 2008 zahrála i na oslavách 15. výročí vzniku firmy Gazprom; Medveděv tehdy předsedal správní radě koncernu.

Pokud jde o Putinův hudební vkus, žurnalisté naposledy odhalili, že na téměř 2000 kilometrů dlouhou cestu mezi Čitou a Chabarovskem si do auta vzal hlavně nahrávky domácích kapel včetně skupiny Mašina vremeni, která byla populární hlavně za sovětských dob, či výběr největších hitů Beatles.

Ale vztah Putina a hudby, či spíše hudby a Putina, se loni stal důvodem i k mezinárodnímu skandálu. Do moskevského finále televizní písňové soutěže Eurosong nebyla připuštěna gruzínská kapela, která si z ruského premiéra utahovala písní We Don't Wanna Put In, což znělo jako "Nechceme Putina".


   

Autor: ČTK Foto: archiv Kremlu

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ