Český velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška v rozhovoru pro ruský list Kommersant řekl, že dohoda mezi Ukrajinou a Ruskem o Sevastopolu je pro EU nepochopitelná.
"Otázka nespočívá jen v této dohodě. Ukrajina mnoho let slibovala podniknout určité kroky k integraci s EU. Neudělala je. Protože nechápe ani to, co je třeba udělat, ani to, proč je to nutné. Kredit důvěry v evropských zemích je vyčerpán," prohlásil Václav Bartuška.
Z EU však podle velvyslance žádná ostrá slova ani odsudky nezaznějí, protože dohody jsou vnitřní věcí Kyjeva a Moskvy. "I kdyby Ukrajina povolila Rusku vojenskou základnu v Kyjevě, nikdo nic neřekne. Ukrajina je nezávislý stát a sama rozhoduje, co udělá," konstatoval. Ale pro většinu Evropanů a úředníků unie je podle Bartušky nepochopitelné, jak lze směšovat slevu na plyn s ruskou vojenskou základnou. Tato informace, spolu se rvačkou v ukrajinském parlamentu, je "velmi špatná zpráva pro investory".
Obdoba ukrajinsko-ruské dohody je podle něj v zemích EU "v principu" vyloučena: "Rozhodnutí o ceně za plyn u nás podepisují společnosti jako GdF, RWE, EON. Nejsou však pány země. Nemohou vyměnit vojenskou základnu na území Německa či Francie za slevu na plyn. Ale na Ukrajině vláda domlouvá hospodářské otázky. Přebírá funkce, které nemá vedení EU." A to podle Bartušky s evropskou mentalitou neladí. "Proto tuto dohodu v EU nikdo nepochopil," řekl.
ČTĚTE TAKÉ: Ukrajinští poslanci se porvali kvůli smlouvě s Ruskem
Nic pro přiblížení k EU ale neudělala podle Bartušky ani předchozí ukrajinská vláda. Když jednomu z vysoce postavených členů kabinetu premiérky Julije Tymošenkové vysvětloval, co by Ukrajina měla udělat, aby mohla být zrušena víza, v odpovědi uslyšel, že to je moc složité a ať se raději jedná o tom, co je reálné: o vstupu Ukrajiny do schengenské zóny bez hraničních kontrol. "Ani nepochopil, že vstup do Schengenu je mnohem složitější než zavedení bezvízového režimu. Jak se lze s takovými kádry integrovat do unie?" podotkl.
Foto: archiv Týdne, ČTK/AP