<span>Blokuje Francie</span> účast<span> Saakašviliho na summitu o Gruzii?</span>

Zahraničí
28. 8. 2008 07:10
Gruzínský prezident Saakašvili na tiskové konferenci v Tbilisi.
Gruzínský prezident Saakašvili na tiskové konferenci v Tbilisi.

Gruzínský prezident Saakašvili na tiskové konferenci v Tbilisi.Francie, která nyní předsedá Evropské unii, zablokovala návrh Polska a baltských zemí pozvat na mimořádný summit EU o Gruzii, který se uskuteční v pondělí v Bruselu, gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho. Oznámila to v noci na dnešek agentura ITAR-TASS s odvoláním na nejmenovaného pracovníka sekretariátu Evropské rady.

Otázkou ale je, zda chtěl Saakašvili do Paříže přijet. V rozhovoru pro nejčtenějši německý deník Bild včera řekl, že nikoli. "Když opustím Gruzii, Rusové uzavřou náš vzdušný prostor a zabrání, abych se vrátil zpět do země." 

Mimořádnou schůzku hlav států a šéfů vlád sedmadvacítky svolal francouzský prezident Nicolas Sarkozy na žádost Polska a několika dalších východoevropských zemí.

Summit bude jednat o situaci v Gruzii po ruské vojenské intervenci a o modalitách politiky Evropské unie vůči Rusku. Měl by trvat jen několik hodin a projevy by měly přednést hlavy všech 27 delegací členských zemí unie.

Rusko chce překreslit mapu Evropy

V interview, které dnes otiskl list Financial Times, gruzínský prezident nařkl Moskvu, že usiluje o změnu režimu v Gruzii a o jeho vlastní Saakašviliho svržení. Ve válce v Gruzii podle jeho slov prý nikdy nešlo o Jižní Osetii nebo Gruzii. Příštím krokem ve strategii Moskvy bude podle Saakašviliho "změna režimu v Gruzii", jeho vlastní svržení.

Gruzínci vítají v Batumi posádku americké lodi s pomocí; kpt. Moore."Ale Rusko má mnohem širší cíle," uvedl Saakašvili. "Moskva využila své invaze, kterou připravovala léta, k obnovení svého panství, aby získala větší kontrolu nad energetickými dodávkami do Evropy a aby potrestala ty, kdo věřili, že demokracie by mohla vzkvétat na jejích hranicích."

Moskva dlouhodobě podporovala odtržení Abcházie a Jižní Osetie a v úterý jejich samostatnost uznala jako první stát na světě. Učinila tak více než dva týdny poté, co spor o moc nad separatistickými provinciemi vyústil do krvavých bojů.

Gruzie se nejprve pokusila vojensky přimět k poslušnosti separatisty v Jižní Osetii, Rusko je ale okamžitě podpořilo, podniklo protiútok a obsadilo část gruzínského území. Přes protesty Západu se ruská vojska z území Gruzie úplně nestáhla dodnes.


Foto: AP a Reuters

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ