Navzdory příměří
Boje o doněcké letiště nadále pokračují
04.10.2014 15:37
Navzdory příměří, které mezi vládními jednotkami a proruskými separatisty na východě Ukrajiny platí od 5. září, se v sobotu opět rozhořely boje o mezinárodní letiště u hlavní povstalecké bašty Doněcka. Ukrajinská armáda ujistila, že i po sérii útoků a protiútoků zůstává letiště v jejích rukou.
"Hlavním cílem teroristů zůstává doněcké letiště. Ozbrojenci podnikli několik dalších pokusů o dobytí letiště, naštěstí neúspěšných, a pak pokračovali v ostřelování. Naši vojáci všechny útoky odrazili a zabili dvanáct teroristů," prohlásil armádní mluvčí Andrij Lysenko.
Ostřelování města, podle separatistů ukrajinskou armádou, si v sobotu vyžádalo život čtyřiapadesátileté ženy, další žena utrpěla zranění. Dělostřelecký souboj obou stran o doněcké letiště nadále pokračuje. "Kanonáda je slyšet ve všech čtvrtích," konstatovala radnice na svém webu.
"Noc byla klidná, ale ráno to opět začalo," řekl jeden z povstalců na kontrolním stanovišti, asi dva kilometry od letiště, zatímco o 20 metrů dále explodovala raketa. Hluk výstřelů se rebelům zdál vzdálenější, což by naznačovalo, že se vládní jednotky, kryjící svou palbou vojáky na letišti, byly donuceny stáhnout k deset kilometrů vzdálené vsi Avdijivka. "Letiště už nekontrolují, ale zůstávají hnízda odporu, zvláště v podzemí, a ta se snažíme vyčistit," tvrdil povstalec.
"Premiér" neuznávané "Doněcké lidové republiky" Alexandr Zacharčenko v pátek tvrdil, že povstalci ovládají už 95 procent letiště. Ukrajinští vojáci prý drží už jen dva hangáry, zatímco povstalci ovládli terminály a vzletové a přistávací dráhy.
Poradce ukrajinského ministra obrany však uvedl, že se armádě podařilo ztracené pozice získat zpět a dopravit na letiště posily i velké množství zbraní a munice.
Doněcké letiště má pro obě strany strategický význam. Ztráta letiště určitě vyvolala hněv veřejnosti proti prezidentovi Petru Porošenkovi, který už čelí kritice za to, že příměřím ustoupil Rusku. Rebelové zase trvají na tom, že se armáda musí stáhnout z letiště, ze kterého může ostřelovat město.
Ostřelování Doněcka v předchozích dnech si podle radnice vyžádalo životy 11 civilistů. Rada bezpečnosti OSN tvrdě odsoudila zabití švýcarského pracovníka Mezinárodního výboru Červeného kříže a žádá důkladné prošetření jeho smrti. Ze střelby se vzájemně obviňují obě znepřátelené strany. Mezinárodní organizace pro ochranu lidských práv Amnesty International přičetla středeční palbu s deseti oběťmi v řadách civilistů ukrajinské armádě, nicméně odpovědnost podle ní nesou i rebelové, kteří vojenské cíle umisťují do obytných čtvrtí.
Na jihu Doněcké oblasti, u přístavního města Mariupol na březích Azovského moře, začalo podle mluvčího ukrajinské armády Andrije Lysenka vytyčování nárazníkové zóny o šíři 30 kilometrů, ze které měly obě strany stáhnout těžké zbraně. Na vytyčování se podílí mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), ukrajinští a prý i ruští vojáci, jichž je podle médií okolo osmi desítek. Sám Mariupol zůstává pod kontrolou Kyjeva.
Stažení zbraní a respektování příměří mají kontrolovat pozorovatelé OBSE. Německo podle dnešního vydání listu Bild prý zvažuje vyslání 200 vojáků k zajištění ochrany mise OBSE, které Paříž a Berlín nabídly bezpilotní letouny pro kontrolu příměří.
Konflikt na východě Ukrajiny si podle OSN vyžádal 3627 mrtvých a 8447 raněných. Skoro 380 tisíc lidí uprchlo z oblasti bojů do jiných končin, dalších 426 tisíc do okolních zemí. A před měsícem dohodnuté příměří se neustále porušuje.
Na seznam obětí v sobotu přibyly dvě děti z města Zugres u Doněcka. "Sedm školáků našlo nevybuchlý náboj. Při pokusu jej přenést náboj vybuchl. Dvě děti zahynuly na místě, dalších pět utrpělo zranění," uvedly místní úřady podle listu Ukrajinska pravda.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.