Boris Jelcin vládl Kremlu osm a půl roku a jeho nenadálý odchod v prosinci 1999 byl stejně překvapivý jako jeho některé činy. Ve věku šestasedmdesáti let náhle zemřel.
Jelcin byl nanejvýš rozporuplným politikem. Mnoho Rusů jej původně vnímalo jako hrdinu, který definitivně skoncoval s ruskou komunistickou minulostí. Jeho ekonomická "terapie šokem" ale uvrhla miliony Rusů do chudoby a poslední léta jeho výkonu prezidentské funkce poznamenal chaos, krvavá válka v Čečensku a stálé zprávy o Jelcinově alkoholismu.
V posledních letech měl tento politik, který v 90. letech dvakrát zvítězil v prezidentských volbách, srdeční problémy, už v roce 1996 mu byl voperován pětinásobný bypass. Na veřejnosti se v poslední době příliš neobjevoval, poslední velké televizní interview poskytl před rokem ruské státní televizi.
Podle ruských agentur Jelcin zemřel v 15.45 moskevského času (13.45 SELČ) v moskevské ústřední nemocnici. Zatím není jasné, kde a kdy bude první ruský prezident pohřben, ani zda pohřeb bude státní.
Soustrast rodině vyjádřili Putin i Gorbačov
Současný ruský prezident Vladimir Putin po několika hodinách od oznámení smrti telefonicky vyjádřil "hlubokou a upřímnou soustrast" Jelcinově rodině. Ruští komentátoři si všímají, že k odchodu svého předchůdce se Putin zatím přímo nevyjádřil.
Mezi prvními, kdo Jelcinově vdově a celé jeho rodině kondoloval, byl první i poslední sovětský prezident Michail Gorbačov.
"Naše cesty se protnuly v době, kdy se v zemi děly důležité změny... Bylo mnoho věcí, v nichž jsme se rozcházeli a byly to velké rozdíly," poznamenal Gorbačov. Jelcin ale podle něj "stál na stráži demokracie", i když učinil podle Gorbačova nesprávné rozhodnutí rozpustit Sovětský svaz.
Podle bývalého ruského premiéra Viktora Černomyrdina končí s Jelcinovým odchodem jedna epocha ruských dějin. "S ním začala nová cesta Ruska. Jím založené demokratické a ekonomické základy už nelze vyvrátit, nelze od nich odejít. V tom je největší zásluha prvního prezidenta," řekl současný velvyslanec Ruska na Ukrajině.
Předsedkyně Moskevské helsinské skupiny Ljudmila Alexejevová poznamenala, že Jelcin udělal mnoho chyb a neodpustitelnou bylo zahájení první čečenské války. "Ale kdo z lidí nechybuje, zvlášť z těch, kdo mají takovou odpovědnost?" uvedla. Přesto podle ní Jelcin pochopil, že Rusko se musí pohybovat směrem k demokracii. Podle ní si také první ruský prezident nikdy nedovolil výčitky vůči svobodnému tisku.
"Boris Jelcin dal našim občanům svobodu," uvedl pravicový politik a někdejší vicepremiér Boris Němcov. Podle poslance Pavla Krašeninnikova byl Jelcin "největší osobností" současného Ruska. Podobně se vyjádřil jeden z nejvýznamnějších ekonomických reformátorů Jelcinova období Anatolij Čubajs. "Boris Nikolajevič nás dovedl od nesvobody ke svobodě," řekl médiím. Naopak šéf ruských komunistů Gennadij Zjuganov prohlásil, že dnes se "jako patriot" raději komentářů zdrží. "Dobrá slova o jeho politice nemám a špatná říkat nechci," poznamenal Jelcinův někdejší soupeř v prezidentských volbách.
Sama vdova Naina Jelcinová v rozhlasové stanici Echo Moskvy uvedla, že Jelcinovi se i přes složitý vývoj podařilo posunout Rusko dopředu.
Bývalý prezidentův mluvčí Dmitrij Jakuškin vzpomínal na Jelcina jako na "velmi silného člověka a silnou osobnost". "Byl to člověk - lokomotiva, který zemi vedl," řekl Jakušin v Echu Moskvy.
Bývalý komunistický politik se na počátku 90. let stal symbolem ruské demokracie, když se veřejně postavil proti puči, kterým se zastánci tvrdé linie v sovětském vedení pokusili svrhnout reformátora Gorbačova. Sám se stal historicky prvním ruským prezidentem v roce 1991. Na funkci nečekaně rezignoval na konci roku 1999, kdy své pravomoci předal současnému prezidentovi Putinovi. Stal se tak prvním a zatím jediným ruským prezidentem, který dobrovolně opustil svou funkci.
Reakce na Jelcina jsou rozporuplné
"Prokázal zemi velkou službu, ale udělal i velké chyby. Tragický osud," zhodnotil bývalého ruského prezidenta coby politika první a zároveň poslední prezident Sovětského svazu Michail Gorbačov, který Jelcinovi předal Kreml v roce 1991. Vztahy mezi Jelcinem a Gorbačovem byly napjaté, oba bývalí páni Kremlu platili za politické rivaly.
Jelcinův přínos pro německo-ruské vztahy vyzdvihl bývalý německý kancléř Helmut Kohl, který se považuje za jeho přítele, se kterým úzce spolupracoval. "Jeho zásluhy o německo-ruské vztahy a světový mír se nedají docenit," prohlásil Kohl. Jelcina označil za "velkého státníka" a "přítele Němců".
Dvousečně vyznívá Jelcinovo hodnocení od bývalého československého ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera. "Jelcin bezesporu sehrál pozitivní roli při rozpadu Sovětského svazu. Podařilo se mu zabránit tomu, aby ten rozpad nebyl násilný. Vyhlásil nezávislost Ruska, souhlasil s nezávislostí baltských republik a dalších zemí v rámci Společenství nezávislých států. To se mu povedlo," řekl bývalý šéf československé diplomacie. Jenže poté se podle Dienstbiera ukázalo, že Jelcin je sice člověk statečný, který se nebojí jít do konfliktu, ale není to koncepční politik. "Navíc trpěl různými zdravotními neduhy, které si sám navodil svým alkoholismem. Před koncem svého prezidentství se fakticky zhroutila ruská ekonomika, ruské peníze, spousta obyčejných lidí přišla o všechny prostředky," připomněl.
Z Jelcinových výroků
"O komunismu nemluvme. Komunismus byla jen myšlenka, jen vzdušný zámek." (V roce 1989 při návštěvě USA)
"Život nám s jistou brutalitou ukázal, že Rusko se nemůže cítit bezpečně, aniž by se samo nehlídalo." (22. srpna 1991 ke svým nadšeným příznivcům po zmaření puče)
"Rozšíření NATO na východ je vážnou chybou. Abychom nicméně minimalizovali negativní důsledky na Rusko, rozhodli jsme se podepsat dohodu s NATO." (ohledně rozšíření Severoatlantické aliance při zmíněné tiskové konferenci)
Ve středu čeká Rusko pohřeb a státní smutek
Rusko se rozloučí se svým prvním prezidentem Borisem Jelcinem ve středu 25. dubna. Jelcin bude pochován na Novoděvičím hřbitově v Moskvě, jeho nástupce ve funkci Vladimir Putin na stejný den vyhlásil státní smutek.
"Uděláme vše pro to, aby nám památka Borise Nikolajeviče Jelcina, jeho dobré úmysly, jeho slova 'chraňte Rusko', vždy byly mravním a politickým ukazatelem," uvedl večer ve speciálním televizním vystoupení Putin. Jelcin byl podle něj při svém jednání vždy otevřený a čestný.
Veřejné rozloučení s Jelcinem se před pohřbem uskuteční v nejvýznamnějším ruském svatostánku - moskevském chrámu Krista Spasitele, uvedla tisková služba Kremlu.
Foto: ČTK