Další násilí v Ingušsku. Vražda soudkyně nejvyššího soudu
10.06.2009 08:50 Aktualizováno 10.06. 10:08
Místopředsedkyně nejvyššího soudu v severokavkazském regionu Ingušsku Aza Gazgirejevová dnes podlehla zraněním, které utrpěla při předchozím atentátu. Oznámila to agentura ITAR-TASS.
Ingušsko leží na neklidném jihozápadě Ruska, kde vojáci čelí separatistům a muslimským radikálům. V regionu byl minulý pátek zastřelen při atentátu dagestánský ministr vnitra.
Automobil vysoce postavené soudkyně byl podle místního ministerstva vnitra dnes ráno, asi v 6:40 SELČ, v ingušském městě Nazrani ostřelován neznámými útočníky. Zraněn byl také její řidič a hospitalizováni museli být i další čtyři lidé z vozu, který projížděl místem, kde se přepadení odehrálo. Podle některých zpráv bylo zasaženo i roční dítě. Po asi pětiminutové palbě z automatických zbraní útočníci z místa činu uprchli, momentálně se po nich pátrá.
ČTĚTE TAKÉ: Ingušskem zmítá skrytá válka vládních sil s islamisty
Ingušsko: za opoziční internet kulka do hlavy?
Dagestánského šéfa vnitra zabil odstřelovač
Podle různících se informací soudkyně buď zahynula místě, či na operačním stole v nemocnici. Podobně se ruská média rozcházejí ohledně místa činu: podle jedné verze se útok odehrál u mateřské školy, kam prý soudkyně odvezla své děti, avšak podle předsedy ingušského nejvyššího soudu jsou potomci oběti už dospělí.
Místním vyšetřovatelům mají s objasněním vraždy pomoci zkušení kriminalisté z federální prokuratury, oznámil její mluvčí Vladimir Markin.
Předseda nejvyššího soudu Michail Zadvornov předpokládá, že atentát souvisel s činností soudkyně, která v justici působila již 25 let a byla předsedovou "pravou rukou" při objasňování korupce.
Posuzovala však i odvolání odsouzených extremistů a další případy.
Ingušský prezident Junus-bek Jevkurov zase vyslovil podezření, že atentát může souviset s případem dvanácti obviněných z účasti na vpádu čečenského povstalce Šamila Basajeva do Ingušska v létě 2004. Soudkyni bylo prý kvůli tomuto případu vyhrožováno.
Rusko na jaře ukončilo protiteroristickou operaci v Čečensku, kde v minulosti ruská vojska sváděla tuhé boje s místními separatisty.
Zatímco v této části Ruské federace se situace relativně uklidnila, násilnosti a střety se separatisty propukají v sousedním Dagestánu a Ingušsku. Situaci komplikuje chudoba, vysoká nezaměstnanost, zločinnost, korupce a krevní msta, přetrvávající v tomto regionu. Úřady svalují vinu i na údajné působení muslimských teroristů ze zahraničí.
To, že situace na Kavkaze "zůstává složitá", připustil při úterní návštěvě Dagestánu i ruský prezident Dmitrij Medveděv a vyzval úřady, aby energičtěji potíraly terorismus.
Zastřelení místního ministra vnitra na páteční svatbě v Machačkale označil za "cynickou výzvu úřadům a státu". Další útoky na dagestánské policisty se odehrály bezprostředně po prezidentově návštěvě.
K atentátu na ministra, kterého prezident posmrtně vyznamenal titulem Hrdiny Ruska, se mezitím přihlásili muslimští separatisté z Dagestánské fronty Kavkazského emirátu. Šéf tohoto emirátu, usilujícího o odtržení převážně muslimského severního Kavkazu od Ruska, a zároveň vůdce čečenských povstalců Duka Umarov byl údajně nedávno zabit, ale povstalci tyto zprávy popírají.
Foto: ČTK/AP, Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.