Dorazily posily z Ruska, pochvaloval si nový šéf povstalců

Zahraničí
16. 8. 2014 09:20
Proruští separatisté, východní Ukrajina.
Proruští separatisté, východní Ukrajina.

Proruští povstalci na východě Ukrajiny ohlásili přísun nových posil z Ruska. Nově jmenovaný šéf samozvané doněcké vlády Alexandr Zacharčenko na tiskové konferenci v Doněcku prohlásil, že v klíčové etapě bojů bylo nasazeno mnoho nových bojovníků "vycvičených na území Ruské federace". Z rezerv prý vzbouřenci do boje proti armádě nasadili velké množství těžké vojenské techniky.

Anketa:

Myslíte, že se Luhansk a Doněck nakonec přece jen odtrhnou od Ukrajiny?

Podle Zacharčenka vzbouřenci v kritické fázi bojových operací vyslali do boje 30 tanků a 120 obrněných transportérů. Kde tuto bojovou techniku získali, doněcký "premiér" neuvedl. Naznačil, že posily operují v bojích v Doněcku a na přístupových silnicích k Luhansku.

Ve zpravodajství západních médií z rusko-ukrajinského pohraničí se v pátek objevily informace o přejezdu kolony ruských bojových vozidel na ukrajinské území. Informaci potvrdilo i ukrajinské armádní velení, Rusko zprávy o konvoji obrněných transportérů a tanků popřelo. Ukrajinský prezident Petro Porošenko v pátek oznámil, že část ruské kolony byla na ukrajinském území zničena.

Proruští separatisté, východní Ukrajina.Informaci prezidenta potvrdil Porošenkův mluvčí Jurij Lucenko. "Ze zákeřně vyslané kolony sedmdesáti vozidel s ruskými identifikačními znaky zůstala hromada šrotu," uvedl na svém twitterovém účtu. "Zásah raketou je pro nezvané hosty pádným argumentem."

Mluvčí ukrajinské protipovstalecké operace Andrij Lysenko v Kyjevě oznámil, že povstalci se v noci znovu pokusili získat ztracené pozice kolem silnice spojující Luhansk s hraničním přechodem Izvaryne. Armáda ale své postavení uhájila a otevřela další trasy k postupu na Luhansk, řekl Lysenko.

Červený kříž převezme ruskou humanitární kolonu až po dosažení dohody mezi Ruskem a Ukrajinou. V Doněcku to oznámila mluvčí Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) Galina Balzamovová. "K dnešnímu dni, pokud je nám známo, takové dohody dosaženo nebylo," uvedla dále.

U ruské pohraniční vesnice Doněck, která leží asi osm kilometrů od hraničního přechodu, jednali zástupci MVČK s ukrajinskými celníky a pohraničníky a s ruským doprovodem humanitárního konvoje. "Dojednávali dodávku humanitární pomoci a způsob, jakým celní a pohraniční kontrola proběhne," uvedla Balzamovová podle ruské agentury ITAR-TASS.

Z prohlášení delegátky MVČK vyplynulo, že Rusko zatím poskytlo jen všeobecný seznam nákladu, který je v koloně 262 kamionů uložen. Ukrajinské celní orgány kromě toho nechtějí obsah vozidel uznat jako humanitární zásilku a odmítají vpustit konvoj na své území, řekla Balzamovová. Příčiny tohoto stanoviska nevysvětlila.

Ruské tahače jsou tak stále zaparkovány na poli u ruské pohraniční obce Doněck. Jejich mise, kterou i řada ruských médií označuje za záhadnou, vyvolává řadu otazníků. Nejasná byla trasa kolony, která měla původně namířeno do ukrajinského Charkova, měnící se údaje poskytují ruské úřady o počtu kamionů i váze nákladu. Původně měl údajně 2000 tun, nyní se údaj snížil na 1800 tun.

Velká část vozidel je navíc podle svědectví západních novinářů poloprázdná a jasné vysvětlení novináři nedostali. Původně ruské úřady tvrdily, že na korbě tahačů musí zůstat volné místo pro případ, že se některý automobil porouchá a náklad bude muset být přeložen. Dnes se objevila informace, že plně naložená vozidla by nezvládla kopcovitý terén. Řidiči ruských kamazů zase tvrdí, že jejich vozidla jsou zbrusu nová a velkou zátěž by nezvládla.

Ukrajinská armáda nebude ostřelovat trasu od ruských hranic do Luhansku, po níž má obleženému městu vézt humanitární pomoc kolona ruských nákladních vozidel. V kyjevské televizi to prohlásil zástupce šéfa prezidentské kanceláře Valerij Čalyj. Zastavení palby prý slibovali i vzbouřenci, žádné přesnější informace ale od nich Kyjev nemá.

Po vyřízení celních formalit se má konvoj vypravit z hraničního přechodu Izvaryne do Luhansku vzdáleného asi šedesát kilometrů. Velká část trasy prochází povstaleckým územím, kontrolní post ukrajinské armády je až v obci Novosvitlivka na východním předměstí Luhansku. Samotné město je pod kontrolou vzbouřenců.

V ukrajinských i ruských médiích se objevují zprávy o tom, že konvoj, který má být bez ozbrojené ochrany, by se mohl stát terčem ostřelování. Povstalci už ohlásili incident, při němž bylo údajně kdesi podél silnice zadrženo diverzní komando ukrajinské armády. Jeho členové chtěli prý konvoj napadnout a z odpovědnosti za útok obvinit separatisty.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ