Fake news
Fikce: úskalí operace Babčenko
04.06.2018 05:30 Původní zpráva
Čím méně publicity, tím lépe - platí ve světě tajných služeb. Ukrajinská SBU ale svoji operaci na záchranu novináře Arkadije Babčenka pojala jako show, kdy zavražděný před kamerami "vstane z mrtvých". Podle kritiků zásadním způsobem nahrála ruské propagandě.
Večer 29. května se objevuje zpráva o smrti ruského opozičního novináře Arkadije Babčenka, který se uchýlil do ukrajinského exilu: "Byl několikrát střelen do zad na prahu svého kyjevského bytu a zemřel v sanitce cestou do nemocnice," napsal ukrajinský server Obozrevatel. "Ruská totalitní mašinerie mu neodpustila čestnost a zásadovost," obvinil vzápětí ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman Moskvu. "Jsem zděšen vraždou dalšího věhlasného ruského novináře," reagoval pak šéf britské diplomacie Boris Johnson a hlavní proud evropské politické scény se jen poškleboval nad slovy mluvčího ruského prezidenta Dmitrije Peskova, který vyzýval "k opravdovému, nejen předstíranému vyšetřování" zločinu.
"Mohl bych vyjádřit soustrast rodině Arkadije Babčenka, ale neudělám to" - s těmito slovy pak ředitel SBU Vasyl Hrycak 30. května na tiskové konferenci ukázal Babčenka živého a nezraněného. Šéf ukrajinských špionů odůvodnil rozšíření falešné zprávy tajnou operací, jejímž cílem bylo zabránit připravované Babčenkově vraždě, a přitom rozkrýt kanál, kterým ruské zpravodajské služby na Ukrajině organizovaly likvidace nepohodlných lidí. "Gratuluji Službě bezpečnosti Ukrajiny k bleskové operaci, naše složky jsou každým dnem silnější v boji proti ruské agresi a všem projevům hybridní války," ocenil vzápětí akci ukrajinský prezident Petro Porošenko.
Vrahem bude kněz
Ze světa, a to i západního, ale zní na adresu Ukrajiny tvrdá kritika. Mediální odborníci i ochránci lidských práv zdůrazňují, že akce obrací naruby vnímání ruské propagandy i pohled na desítky skutečných vražd odpůrců Kremlu, včetně nedávného pokusu otrávit v Británii někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru. "Ukrajinské tajné služby prolomily tabu a sáhly nejen po ruských, ale přímo po sovětských metodách," píše v listu The Washington Post americká publicistka Anne Applebaumová. Podle Reportérů bez hranic jde o nový rozměr informační války: "Pro vládu je vždy velmi nebezpečné hrát si s fakty," napsal na Twitteru generální tajemník organizace Christophe Deloire.
CELÝ ČLÁNEK NALEZNETE V AKTUÁLNÍM ČÍSLU ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 4. ČERVNA.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.