Nejednou, když se ruský medvěd s někým za humny neshodne, nasadí proti němu tak trochu podpásovou zbraň. Zakáže od něj dovážet nějaké potraviny či pochutiny. Stalo se to i teď, kdy Moskva zapověděla import pamlsků ukrajinského cukrovinkového giganta Roshen. Jako v minulých případech vyslal Kreml do pole "generála" Gennadije Oniščenka, hlavního ruského hygienika.
Zákaz dovozu několika druhů výrobků Roshenu vydal Oniščenkův úřad na konci července. Koncem minulého týdne se ale zostřila kontrola dalších ukrajinských produktů. Na ukrajinsko-ruské hranici uvízlo asi tisíc vagonů, na jejichž náklad si prý ruští celníci musejí blíže posvítit.
Je zabalená v zeleném papírku se zlatou mašličkou - pralinka Monblan výrobce Roshen. Nahoře čokoláda, uvnitř krém a lískové oříšky. Je nejen hodně sladká, ale pokud bychom věřili panu Oniščenkovi, vrchnímu dohližiteli nad ruskými potravinami, znamená i nebezpečí pro lidské zdraví.
A proto ji v Ruské federaci zakázali. Vedle zmíněné pralinky nesmí z firmy Roshen do Ruska ještě pět dalších druhů laskomin. Mezi nimi mléčná čokoláda, která prý obsahuje benzypren, jeden z klasických karcinogenů. Nic z toho nesmí přes hranice, nařídil vrchní ruský hygienik.
Jak ale zjistili novináři v některých moskevských obchodech, Monblan a spol. prodávaly začátkem srpna vesele dál. Rusové mají cukrlata z Ukrajiny rádi.
Roshen měl loni obrat kolem 900 milionů eur (asi 22,5 miliardy Kč) a se svými 10 tisíci zaměstnanci je největším výrobcem sladkostí na Ukrajině. Vlastník firmy Petro Porošenko přišel, minimálně dočasně, o klíčový trh. Roshen vyváží své výrobky do devíti zemí bývalého Sovětského svazu a několika dalších států.
Porošenko patří nejen k nejbohatším mužům Ukrajiny (podle Forbesu je šestý nejbohatší), ale sedí i v tamním parlamentu. Za vlády prozápadně orientovaného prezidenta Juščenka (2005 až 2010) byl ministrem zahraničí a hospodářství. Majitel Roshenu je velkým zastáncem prozápadní integrace své země.
Je pravděpodobné, že čokoládový magnát se stal jednou z obětí obchodní války mezi Kyjevem a Moskvou. Může jít o ruskou odvetu za mimořádná dovozní cla, která na začátku tohoto roku uvalila na auta.
Zajímavé ale je, že zákaz dovozu výrobků firmy Roshen oznámila Moskva pouhý den poté, co ruský prezident Vladimír Putin navštívil svého ukrajinského kolegu Viktora Janukoviče, který se ohledně prozápadní či proruské orientace své země motá ode zdi ke zdi.
Oba státníci oslavili 1025 roků společných církevních dějin a poté se zúčastnili dne flotil v Sevastopolu. To byla ta příjemnější část návštěvy pána Kremlu na Ukrajině. Putin se ale během ní snažil přesvědčit Janukoviče, aby nechal plavat asociační dohodu Kyjeva s Evropskou unií a raději se začlenil do celní unie sestávající z Ruska, Běloruska a Kazachstánu.
Později by z tohoto spolku měla vzniknout Euroasijská unie, jakási protiváha EU. Reportér kremelského listu Kommersant ale označil schůzku obou hlav států na toto téma za chladnou.
O obsahu rozhovorů žádná ze stran nic bližšího nezveřejnila.
"Chceme také v budoucnu úzce spolupracovat jak s Ruskem, tak s EU," prohlásil ukrajinský premiér Mykola Azarov.
Při přednášce v Kyjevě se však Putin vyjádřil dosti zřetelně.
"Dnes se vede velký boj o světové trhy. Tento boj můžeme vyhrát jen tehdy, když spojíme naše síly. Volbu Ukrajiny budeme respektovat. Otázkou ale je, jak se poté dohodneme na rovnoprávné, čestné a transparentní spolupráci."
Zákaz dovozu sladkostí od souseda lze z tohoto pohledu považovat za nátlakový prostředek. Ruský trh a možnosti odbytu na něm mají pro Ukrajinu obrovský význam.
Gennadij Oniščenko a jeho úřad chránící spotřebitele jsou už proslulí tím, jak vydávají ve službě politiky zákazy na dovoz nejrůznějších produktů.
Není to tak dlouho, co Rusko pochybovalo o kvalitě ukrajinských sýrů. Po delších dohadech a laboratorních testech se věc nakonec urovnala.
Oniščenko se podobně pustil do Gruzínců, jimž zakázal dovážet na ruský trh víno a minerálky.
Oniščenko se činí i jako ideolog. Letos 31. července obvinil americkou laboratoř v Gruzii z šíření prasečího moru do Ruska. "Na území Gruzie je výkonná biologická laboratoř amerického vojenského námořnictva," řekl. Jde podle něj o "plánovanou diverzi" z Gruzie, spojence USA.