Gigantická rusko-americká ropná plošina zahájila provoz

Zahraničí
14. 7. 2014 06:30
Gigant Berkut v Ochotském moři.
Gigant Berkut v Ochotském moři.

Moskva a Washington jsou sice na nože, ale to nic nemění na tom, že Rusové a Američané pokračují v řadě významných společných projektů. Patří k nim také výstavba a provoz největší těžební plošiny v Rusku a jedné z největších na světě. Jmenuje se Berkut a stojí v Ochotském moři poblíž poloostrova Sachalin.

Provoz zařízení zahájil oficiálně na konci června ruský prezident prostřednictvím viedokonference. Vladimír Putin při ní seděl asi sedm tisíc kilometrů daleko v kanceláři v Moskvě. Událost zůstala téměř nepovšimnuta českým tiskem.

Putin dává během videokonference pokyny k zahájení provozu na Berkutu.Těžební plošinu budou společně provozovat největší ruský těžař Rosněft (podíl 20 procent) a americký ropný obr ExxonMobil (30 procent). Na projektu se dále podílejí japonská firma SODECO (30 procent akcií) a indický podnik ONGC Videsh Ltd. (20 procent).

"Všechno je připraveno," oznámil Igor Sečin, šéf Rosněftu, do Kremlu rádiem. Poté Vladimir Vladimirovič zavelel: "Začněte." Jak uvedl ruský prezident, plošina vytěží každý rok 4,5 milionu tun ropy. Díky takovým projektům lze podle Putina těžit na bohatých, leč těžce přístupných nalezištích, a to po celý rok. Projekt také vytvoří na Dálném východě pracovní místa a pozvedne oblast, a to ekonomicky i sociálně.

Název obří ropné plošiny Berkut znamená v překladu "orel skalní" a je součástí projektu Sachalin 1. Stojí na nalezišti Arkutun-Dagi.

Plošina je 105 metrů dlouhá, 60 metrů široká a počítáno od jejího základu 144 metrů vysoká. To je podle tiskové informace Rosněftu výška padesátipatrového domu.

Berkut z ptačí perspektivy.Při výrobě, transportu a montáži Berkutu bylo podle Rosněftu překonáno několik rekordů těžařské branže. Plošina váží přes 200 tisíc tun a je svého druhu největší na planetě. V brzké době začnou na Berkutu fungovat systémy požární ochrany a bude možné se také nastěhovat do obytného komplexu, jenž je jeho součástí.

S prvními vrty by se mělo začít letos na podzim, jakmile skončí nezbytné testy. Je to nejen největší, ale technologicky jedna z nejnáročnějších těžebních plošin na světě. Rosněft plánuje s Exxonem uskutečnit na Sachalinu nejhlubší vrt na světě, a to 14 kilometrů.

Vrtné zařízení nemá, pokud jde o jeho kapacity, sobě rovného, tvrdí Vasilij Ušarský, analytik investiční společnosti UFS. Projekt předpokládá celoroční provoz v tvrdých subarktických podmínkách.

Na Berkutu je poprvé instalována ochrana proti otřesům, která nejenže odolá zemětřesní stupně devět na Richterově škále, ale umožní i v těchto extrémních podmínkách neomezený provoz.

Rosněft zkoumá arktické kraje.Platforma může pracovat do mrazů minus 40 stupňů Celsia a odolá tsunami, vlnám vysokým až 18 metrů a ledu tlustému do dvou metrů. Berkut je druhým významným projektem v šelfu a Putin ho už při jeho zrodu označil za svou šéfovskou záležitost. Jako podílníky se podařilo získat mezinárodně významné koncerny.

V rámci projektu Sachalin-1 se dosud vytěžilo 64 milionů tun ropy. Objem těžby však průběžně klesá. Jen v první půli letoška činil pokles v porovnání se stejným obdobím loni zhruba šest procent na 6,6 milionu tun.

Tento nepříznivý vývoj by mělo zvrátit naleziště Arkutun-Dag. Podle prognóz Rosněftu překročí roku 2018 objem těžby Sachalinu-1 cifru 10 milionů tun.

Autor: - pp -Foto: Rosněft

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ