Gruzie nabízí jihoosetským rebelům příměří
07.08.2008 19:20 Aktualizováno 07.08. 21:17
Silná slova ve vyostřeném rusko-gruzínském sporu o separatistickou Jižní Osetii dnes nakonec vystřídala snaha o zklidnění situace. Po nočních těžkých bojích na gruzínsko-jihoosetské hranici Rusko Tbilisi obvinilo, že připravuje vojenský útok proti jihoosetským rebelům.
Gruzínský prezident Michail Saakašvili však poté nabídl okamžitý klid zbraní a zahájení rozhovorů s představiteli separatistické provincie. Jihoosetinci na klid zbraní přistoupili.
Také Rusko se prý bude snažit najít mírové řešení a bude se dál pokoušet o zprostředkování rozhovorů mezi oběma stranami. Zvláštní ruský vyslanec Jurij Popov agentuře Ria Novosti řekl, že první setkání zástupců Gruzie a Jižní Osetie se uskuteční v pátek.
V noci na dnešek se na pomyslné hranici mezi Gruzií a Jižní Osetií opět střílelo, a to i z těžkých zbraní. Ze zahájení palby se obě strany vzájemně obviňují. Ruská agentura ITAR-TASS napsala, že výsledkem nočního ostřelování jihoosetské vesnice Dmenis jsou čtyři mrtví. Gruzínské ministerstvo vnitra uvádí, že při posledních přestřelkách zahynulo až deset gruzínských vojáků a civilistů. Dalších nejméně 20 lidí bylo zraněno.
"Konfrontace není v gruzínském zájmu a doufám, jsem si jist, že není ani v zájmu Ruska. Měli bychom všichni toto třeštění zastavit," zdůraznil Saakašvili v gruzínské televizi. "Nabízím vám okamžitý klid zbraní a zahájení rozhovorů," oslovil ve svém vystoupení jihoosetské rebely.
Zástupce ruských mírových sil v Jižní Osetii pak oznámil, že Osetinci na klid zbraní přistoupí, informovala agentura Interfax. V posledních hodinách střelba skutečně utichla, potvrdil nejmenovaný zástupce gruzínské vlády.
Rusko podle informací vysokého amerického diplomata souhlasilo, že se společně se Spojenými státy pokusí najít řešení celého sporu a zastavit boje. "Naléhali jsme na Rusy, aby přiměli své přátele v Jižní Osetii, aby se stáhli a chovali se zdrženlivěji. Domníváme se, že Rusové se... právě o tohle pokoušejí," uvedl náměstek americké ministryně zahraničí Daniel Fried po telefonickém rozhovoru s náměstkem ruského ministra zahraničí Grigorijem Karasinem.
"Vyjádřili jsme znepokojení nad tím, že gruzínské akce kolem Cchinvali mohou být považovány za přípravu k válce," uvedlo dříve ruské ministerstvo zahraničí na své internetové stránce. Rusko už dříve varovalo, že pokud se situace v Jižní Osetii bude nadále zhoršovat, nebude tomu přihlížet se založenýma rukama a uvedlo dnes do bojové pohotovosti svůj tamější kontingent mírových sil.
Po vzájemném obviňování ale Moskva i Tbilisi zvolily smířlivý tón. Gruzínský prezident se pokusil o vstřícné gesto, když směrem k politickým představitelům Jižní Osetie zopakoval nabídku plné autonomie. Navrhl také, že jejím garantem by se mohlo stát Rusko, ale pouze za podmínky, že Jižní Osetie zůstane i nadále gruzínským územím.
Napětí mezi Gruzií, Jižní Osetií a další separatistickou oblastí Abcházií v posledních dnech dramaticky roste. Přestřelky a další ozbrojené incidenty jsou prakticky na denním pořádku.
Jižní Osetie se od Gruzie fakticky odtrhla po válce začátkem 90. let. Rusko je zcela na straně místních separatistů. Podporuje je hlavně finančně. Většina místních obyvatel má ruské občanství a Moskva tvrdí, že nemůže své občany nechat bez podpory. Gruzie to ovšem vidí tak, že Rusko chce gruzínské regiony - vedle Jižní Osetie i Abcházii - anektovat. Rusko má také v oblasti mírové jednotky, které tam byly nasazeny po občanské válce. Gruzii jsou trnem v oku, protože podle ní zdaleka nejsou neutrální, naopak separatisty otevřeně podporují.
Foto: Reuters, AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.