Fýrer v módě
Hnědé bubny Clintonové. I ona přirovnala Putina k Hitlerovi
06.03.2014 10:50
Válka, kterou rozpoutal Adolf Hitler, stála v Sovětském svazu podle ruských historiků životy až 27 milionů lidí (na Západě se obvykle uvádí zhruba 20 milionů). Porážka nacismu má pro Rusy stále ohromný význam, je nejheroičtějším činem jejich novodobých dějin. Přesto v uplynulých týdnech řada západních politiků neváhala přirovnat ruského prezidenta Vladimíra Putina právě k Hitlerovi. Do tohoto "klubu" se čerstvě zařadila i někdejší šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová.
Jaký k tomu má skutečný důvod, není úplně jasné. Co je za tím? ptají se některá americká média. V každém případě její rétorika zastínila ohledně Ukrajiny dosavadní výroky prezidenta Baracka Obamy.
Clintonová však neudělala mezi Hitlera a Putina rovnítko, k fýrerovi přirovnala "jen" jednání šéfa Kremlu.
Před studenty na University of California v Los Angeles hovořila ve středu odpoledne a přirovnala vojenské přesuny na ukrajinském Krymu k záborům, které ve 30. letech minulého století pod vedením diktátora Adolfa Hitlera podnikalo nacistické Německo.
Podle místního tisku ohodnotila ruského prezidenta Vladimira Putina jako silného vůdce, který má ale tenkou kůži, lze se ho lehce dotknout a který mrhá možnostmi své země.
O šéfovi Kremlu rovněž prohlásila, že trpí komplexem méněcennosti a že se rád ukazuje s obnaženou horní částí těla.
"Pokud to nyní zní nějak povědomě, tak proto, že Hitler to dělal ve třicátých letech," řekla v reakci na Putinovo tvrzení, že chrání etnické Rusy.
Hitler pořád říkal: 'Nechovají se k nim správně. Musím tam jít a chránit svoje lidi'. A proto to u všech vyvolalo takovou nervozitu," podotkla Clintonová, o níž se hovoří jako o možné žhavé kandidátce na prezidentskou funkci v příštích volbách v roce 2016.
"Tvrzení prezidenta Putina a dalších Rusů, že na Krym a možná dál na východ Ukrajiny jít museli, protože musejí chránit ruskou menšinu, připomíná tvrzení ze třicátých let, kdy nacistické Německo neustále opakovalo, jak musí chránit německé menšiny v Polsku a v Československu a jinde v Evropě," dodala Clintonová.
"Chci jen, aby si všichni udělali výlet do historie. Samozřejmě nic nesrovnávám. Ale doporučila bych, abychom se poučili z této taktiky, která byla použita už v minulosti," řekla.
Podle Clintonové se Putin snaží o "resovětizaci" ruské periferie, tedy o obnovení co největšího vlivu ve státech, s nimiž Rusko sousedí a s nimiž kdysi tvořilo Sovětský svaz. Jde ale podle ní o plýtvání potenciálem národa a o ohrožování stability, ba i míru v Evropě.
Clintonová zároveň podpořila tvrzení amerického prezidenta Baracka Obamy, že ruská intervence na Krymu je porušením mezinárodního práva, i výzvu americké vlády, aby se Rusko vyvarovalo vyhrožování silou či jejího použití.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.