I Rusko se obává zločinných veteránů z islamistické války

Zahraničí
26. 9. 2014 19:40
Prezident Putin předsedá jednání radě bezpečnosti.
Prezident Putin předsedá jednání radě bezpečnosti.

Islamisté z postsovětských republik, válčící v Sýrii a Iráku v řadách extremistického hnutí Islámský stát, se po návratu do vlasti mohou stát vážnou bezpečnostní hrozbou. Prohlásil to dnes šéf ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev na úvod schůzky s kolegy ze Společenství nezávislých států.

"Uvědomujeme si, že osoby, které získaly bojové zkušenosti a současně byli politicky a nábožensky nakaženi, po návratu do stálého bydliště ve vlasti se mohou stát nebezpečnou hrozbou pro národní bezpečnost svých zemí," řekl Patrušev a dodal, že Islámský stát disponuje podle různých odhadů 30 tisíci až 50 tsiíci bojovníky. "Je to vážná síla, která bez náležité protiváhy je schopna narušit existující systém mezistátních vztahů a bezpečnosti," varoval.

Z píárové kampaně bojovníků ISIL.Schůzka tajemníků bezpečnostních rad předchází summitu šéfů postsovětských republik, který se má konat 10. října v Minsku. Na pořadu má být podle Patruševa i spolupráce v bezpečnostních otázkách.

Server newsru.com připomněl, že šéf americké diplomacie John Kerry nedávno kritizoval Moskvu, že podceňuje nebezpečí Islámského státu a raději pokračuje v podpoře režimu Bašára Asada v Sýrii. Kdysi ale spojené státy podporovaly radikální muslimy v Sovětském svazu.

Sami válečníci Islámského státu podle serveru před časem na síti zveřejnili videonahrávku, ve které slibovali rozpoutat válku v Čečensku a na celém severním Kavkazu, patřícím Rusku, a vyhrožovali osobně prezidentu Vladimiru Putinovi. To přimělo čečenského vládce Ramzana Kadyrova, ostentativně loajálního vůči Putinovi, zareagovat slibem zničit "zrůdy" z Islámského státu, řízené "západními tajnými službami".

Šéf ruské kontrarozvědky FSB Alexandr Bortnikov loni odhadoval, že v syrské občanské válce bojují asi dvě stovky ruských občanů, jiné odhady jsou ale mnohem vyšší.

Premiér Medveděv na Kavkaze kvůli bezpečnostním opatřením.V ruských médiích se dosti běžně píše, že mezi povstalci proti režimu Bašára Asada válčí Čečenci a další severokavkazští radikálové, čili Asad podle některých komentátorů vlastně drží první linii obrany Ruska.

Jedním z nejvýznamnějším velitelů radikálů z hnutí Islámský stát se stal mladý bojovník z Čečenska Umar Šíšání. Militanti z hnutí Islámský stát začínali jako odnož teroristické sítě al-Kajda v Iráku, většina jeho velitelů jsou tak Iráčané. Poté, co se radikálové zapojili do občanské války v sousední Sýrii, se ale do jejich řad začlenilo i množství bojovníků ze zahraničí. Podle některých expertů jich může být až 10 tisíc.

Čečenci jsou mezi nimi považováni za nejlepší bojovníky, vzhledem ke svým dlouholetým zkušenostem ze střetů s ruskými vojáky.

 

Autor: - red -, ČTK Foto: Kreml, Islamic State (IS)

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ