Když anexe Krymu, tak anexe NDR? Ruští poslanci dumají

Zahraničí
28. 1. 2015 15:00
V Dumě existuje návrh na odsouzení sjednocení Německa.
V Dumě existuje návrh na odsouzení sjednocení Německa.

Když považujete začlenění Krymu do Ruské federace za anexi, budeme my považovat za anexi začlenění NDR do Spolkové republiky. Tímto způsobem uvažuje část ruských poslanců. Návrhem na odsouzení znovusjednocení Německa už se zabývá Duma.

Předseda Státní dumy Sergej Naryškin už pověřil zahraniční výbor, aby návrh na odsouzení německého sjednocení jako protiprávního aktu projednal.

Učinil tak poté, co musel jako zástupce Ruska tento týden čelit velké kritice na zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy. Důvodem byla ruská anexe Krymu.

Autorem návrhu je komunistický poslanec Nikolaj Ivanov. Podle něj v NDR na rozdíl od Krymu nedošlo k plebiscitu, který by sjednocení schvaloval. Na způsob začlenění NDR do SRN si v devadesátých letech stěžovala i část jejích někdejších obyvatel.

Ke sjednocení Německa došlo 3. října 1990 poté, co se na něm dohodly vítězné mocnosti druhé světové války na jednáních ve formátu "dva plus čtyři".

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.Lavrov pro neutrální Ukrajinu

V minulosti se inspiroval také ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Podobně, jako chtěl Stalin po druhé světové válce neutrální Německo, které by mohl časem získat na svou stranu, chce teď Rusko neutrální Ukrajinu. Uvedl, že by se tak zabránilo dalšímu dělení země.

Spojené státy mezitím oznámily, že Ukrajině poskytnou záruky na půjčky v objemu dvě miliardy dolarů (asi 49 miliard korun) a současně jsou připraveny zpřísnit ekonomické sankce proti Rusku. "Budeme pracovat s našimi spojenci, abychom zesílili tlak na Rusko," dodal americký ministr financí Jack Lew po podpisu dohody se svou ukrajinskou kolegyní Natalijí Jareškovou.

Dohoda o finanční pomoci určené na sociální výdaje je podle Lewa podmíněna tím, že Ukrajina bude pokračovat ve fiskálních a protikorupčních reformách. Země se podle něj též musí snažit splnit podmínky Mezinárodního měnového fondu (MMF), jenž Ukrajině přislíbil hospodářskou pomoc v celkové hodnotě 17 miliard dolarů (přes 400 miliard korun).

Ukrajinský prezident Petro Porošenko.Porošenko apeluje na Putina

O vývoji na Ukrajině telefonicky hovořili americký prezident Barack Obama a německá kancléřka Angela Merkelová. Ve společném prohlášení pak vyjádřili znepokojení nad ruskou rolí v eskalaci násilí na východě země a shodli se na nutnosti hospodářské pomoci Ukrajině. Oba politici v prohlášení kritizovali "ruskou materiální pomoc separatistům" a nedodržování příměří dohodnutého loni v září.

Ukrajinský prezident Porošenko napsal Putinovi dopis, ve kterém vyzývá k ukončení bojů a k propuštění ukrajinské pilotky Naděždy Savčenkové z ruského vězení. Rusko Savčenkovou vězní od loňského června. Viní ji z toho, že navedla palbu ukrajinských minometů na neozbrojené ruské novináře, z nichž dva zahynuli.

Porošenko rovněž pochválil účinnost západních sankcí proti Rusku. "Musíme vytvořit takové podmínky, které by donutily Rusko k jednání a k dodržování dohod," řekl Porošenko v polské televizi.

Autor: INTERFAX, - bro -, ČTK , TASSFoto: ČTK/ITAR-TASS/AP/ABACA

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ