Krize se vyostřuje. Gruzie vyhlásila válečný stav
09.08.2008 10:55 Aktualizováno 09.08. 13:29
Gruzínský parament schválil vyhlášení válečného stavu na patnáct dní, počínaje sobotou. Ruské letectvo bombardovalo okolí gruzínského města Gori poblíž Jižní Osetie. Dmitrij Medveděv hodlá přinutit vojenskou silou Gruzínce k míru. Americký prezident George Bush vyzval Rusy k respektování integrity Gruzie a zastavení bombardování.
Gruzínský prezident Michail Saakašvili žádá zastavení palby. Rusko podle něj spustilo velkou ofenzivu.
Gruzínský parament schválil vyhlášení válečného stavu na patnáct dní. „Válečný stav bude platit patnáct dní," píše se podle agentury Reuters v prezidentském dekretu, který schválil parlament.
Rusko druhý den bojů rozšířilo oblast konfliktu, když podle agentury Reuters letecky bombardovalo pozice dělostřelectva u největší vojenské základny Gruzie poblíž města Gori. V ohrožení se tak ocitá strategicky důležitý ropovod z ázerbájdžánského Baku do tureckého Ceyhanu.
Ruská vojenská odpověď dramaticky vyhrotila dlouhodobě chladné vztahy mezi Moskvou a prozápadním Tbilisi. Krize se odrazila i v ostrých debatách na půdě OSN, které připomněly atmosféru z dob studené války.
Kreml obvinil západ, že zásobuje Gruzii zbraněmi a přispívá tak k eskalaci krize. Za současný stav může podle Rusů i Ukrajina, když prý podněcovala Gruzii, aby „etnicky vyčistila" Jižní Osetii.
Gori se nachází asi 50 kilometrů od jihoosetského správního střediska Cchinvali a přibližně sto kilometrů od gruzínské metropole Tbilisi.
Gruzínská armáda se v posledních hodinách pokouší silou obnovit kontrolu nad separatistickou a prorusky orientovanou Jižní Osetií, což vyvolalo ruskou protireakci.
Šéf Kremlu Dmitrij Medveděv dnes prohlásil, že ruští příslušníci mírových sil, které dlouhodobě působí v Jižní Osetii, a rovněž posily, které jim byly vyslány na pomoc, v současnosti podnikají operaci zaměřenou na "přinucení gruzínské strany k míru". "Mají rovněž odpovědnost za ochranu obyvatelstva," citovala agentura ITAR-TASS Medveděvovy výroky při setkání s ministrem obrany Anatolijem Serďukovem a šéfem generálního štábu Nikolajem Makarovem.
Tbilisi oznámilo, že z Iráku stahuje svůj vojenský kontingent o síle dva tisíce mužů. Velitel této jednotky dnes prohlásil, že přesun do Gruzie se uskuteční, jakmile Spojené státy poskytnout nezbytné dopravní prostředky.
Při násilnostech v Jižní Osetii podle ruského ministra zahraničí zahynulo 1 500 lidí a počet mrtvých dále roste. Počet uprchlíků prý stoupl na 30 tisíc.
Foto: Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.