Víkendové volby ve středoasijské zemi, kde mají své základny jak Spojené státy, tak Rusko ukázaly, že v příštím parlamentu zasednou jen prezidentovi lidé. Kdo chtěl liberální reformy, musí počkat. Zatím se pojede podle ruského vzoru.
Malý postsovětský stát o víkendu přečkal volby bez problémů. Opozice sice prohlašuje, že byly zfalšované. První oficiální výsledky podle agentury Reuters potvrdily přesvědčivé vítězství strany prezidenta Bakijeva. Ak-Žol (Světlá stezka) získala téměř 47 procent hlasů. Sečteno je osmdesát procent hlasů a žádné velké překvapení se zřejmě konat nebude.
Do parlamentu by se s 9,7 procenty hlasů ještě dostala strana Ata Meken (Vlast), ale ta nesplnila další podmínku. Nedokázala přesvědčit v každém z osmi kyrgyzských regionů alespoň půl procenta. Sociální demokraté, komunisté i lidovci nedokázali překonat pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do parlamentu.
Co je dobré pro Rusko, je dobré pro nás
„S největší pravděpodobností budeme mít systém jedné strany," řekl nezávislý politický analytik Toktogul Kakčekejev.
Opozice Bakijeva obviňuje z neplnění slibů, které Kyrgyzům dal při takzvané Tulipánové revoluci, která ho vynesla do křesla. Za dva roky v prezidentském křesle prý Bakijev stále spoléhá na staré pořádky a liberální reformy nepřicházejí.
Prezident se brání tím, že silnější vláda pomůže při ekonomické reformě, která je v obrovském schodku a stále se sbírá z kolapsu Sovětského svazu.
Pro stranu Ak-Žol je vzorem Jednotné Rusko, které dovedl Vladimir Putin k zisku dvoutřetinové většiny v parlamentu. I v sousedním Kazachstánu vládne jediná strana a prezident Nursultán Nazarbajev se těší podpoře devadesáti procent obyvatel. Je však pravdou, že poslední volby označili za „transparentní a čisté" pozorovatelé z komunistické Číny.
„Touha kopírovat Rusko a Kazachstán je pro úřady priorita číslo jedna," řekl Kakčekejev.
Zfalšované volby?
Opozice prohlašuje, že zaznamenala případy volebních náborů, nebo nucení k volbě vládnoucí strany. Také hrozí protiakcí, pokud jí bude bráněno ve vstupu do parlamentu.
„Neakceptujeme tenhle volební výsledek. Úřady prostě cynicky jmenují vlastní lidi do parlamentu. To povede k problémům. Lidé se cítí podvedeni," řekl Kubatbek Bajbolov ze strany Ata Meken.
Předchozí parlamentní volby v roce 2005 opozice také kritizovala. Situace se zhoršovala, lidé vyšli do ulic a prezident Akajev musel nakonec kvůli protestům odstoupit.
I přes obviňování z neregulérnosti voleb mnoho lidí prohlašuje, že Ak-Žol volili. Prý je garantem stability, která přišla po letech politických zvratů a pouličních protestů.
Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě dnes o volbách prohlásila, že jsou „ztracenou příležitostí". Nenaplnily prý standarty, které k demokratickým volbám patří