Na jihu Kyrgyzstánu zesílily etnické nepokoje, které si od pátku vyžádaly přes sto mrtvých a 1066 zraněných. Kyrgyzská vláda nařídila trvalý zákaz vycházení ve městě Oš a rozhodla se do oblasti vyslat další vojenské zálohy a dobrovolníky.
Z jihokyrgyzských měst Džalalabad a Oš, která jsou baštou přívrženců svrženého prezidenta Kurmanbeka Bakijeva, bylo opět slyšet střelbu. Podle agentury Reuters jde o nejhorší etnické násilí mezi uzbeckou menšinou a Kyrgyzy v této středoasijské bývalé sovětské republice v posledních dvou desetiletích.
K TÉMATU: V Kyrgyzstánu znovu při nepokojích umírají lidé
Stojí svržený prezident za nepokoji v Kyrgyzstánu?
Podle místních lékařů je obětí a zraněných mnohem více, než uvádějí úřady. Pákistánské ministerstvo zahraničí oznámilo, že mezi mrtvými je i nejméně jeden pákistánský student, zatímco 15 dalších prý bylo rebely v Oši zajato. Únosci za ně požadují podle Reuters výkupné.
Kyrgyzské ministerstvo vnitra připustilo, že situace je složitá a napjatá. V Oši je mnoho domů a obchodů vypáleno. V oblasti podle úřadů není dostatek potravin a hrozí humanitární krize. Vláda, která v sobotu nařídila částečnou mobilizaci a povolila armádě střílet na vzbouřence bez varování, rozšířila noční zákaz vycházení na celodenní.
Násilí vyvolává obavy v Rusku i ve Spojených státech. Obě země mají v Kyrgyzstánu vojenské základny. Washington využívá základny na kyrgyzském území k zásobování svých jednotek v Afghánistánu. Znepokojena je i sousední Čína.
Kyrgyzské úřady obviňují z rozdmýchávání nepokojů Bakijeva, který uprchl do Běloruska poté, co byl počátkem dubna při lidovém povstání svržen.
Moskva zatím odmítla výzvu Kyrgyzstánu, aby v oblasti nepokojů pomohli ruští vojáci. V pondělí chce ale Rusko o situaci jednat v rámci Organizace dohody o kolektivní bezpečnosti, kterou tvoří spolu s dalšími šesti postsovětskými republikami, mezi nimiž je i Kyrgyzstán. Rusové prozatím do Kyrgyzstánu poslali humanitární pomoc a pomáhají s evakuací některých osob.
Uzbekové z jihu země prchají do sousedního Uzbekistánu. RIA Novosti s odvoláním na uzbecké ministerstvo pro mimořádné situace uvedla, že v Uzbekistánu je již více než 75 tisíc uprchlíků z Kyrgyzstánu. Podle zdrojů AFP z téhož ministerstva se do Uzbekistánu uchýlilo 32 tisíc dospělých a tisíce dětí.
Povstalci se zmocnili na obsazených policejních stanicích obrněných vozidel a automatických zbraní. Policejní a vojenské jednotky se spíše brání a vyhýbají se střetům s davem, uvedla agentura AP. Oš je pod kontrolou ozbrojenců, policisty není prý v oblasti vidět.
Kyrgyzský dav se dnes podle AP pokusil zaútočit na džalalabadskou nemocnici, ale Uzbekové ji po několikahodinové přestřelce ubránili. Kyrgyzové v tomto městě také oblehli věznici a několikrát se neúspěšně pokusili osvobodit trestance. Slyšet o sobě prý dávají také Uzbekové, kteří ve vesnici Bazar-Kurgan u Džalalabadu demolovali auta a zabili policejního kapitána. Následně na ně zaútočili Kyrgyzové, aby jim násilnosti oplatili. Dav Uzbeků údajně také na silnici u Džalalabadu přepadl skupinu asi 100 Kyrgyzů a zajal je jako rukojmí.
Foto: ČTK