Loupeživí úředníci. Stát skoro přišel o dvě miliardy rublů

Zahraničí
7. 4. 2011 11:30
Hezky z ručky do ručky.
Hezky z ručky do ručky.

Z pokusu připravit ruský stát o 1,87 miliardy rublů (1,13 miliardy Kč) je podezřelá skupina daňových úředníků z Moskvy, Petrohradu a přilehlé Leningradské oblasti. Stát měl podle dnešního vydání listu Kommersant přijít o tuto sumu při podvodném vrácení přeplatků daně z přidané hodnoty archangelské firmě ES-Kontraktstroj a tuctu dalších podniků.

Do aféry jsou prý zapleteni i lidé s kontakty na členy ruské vlády.

Kancelář, byt a chatu zástupkyně šéfa moskevské daňové správy Olgy Černičukové a jejích spolupracovníků již prohledali vyšetřovatelé za asistence agentů tajné služby. Černičuková podle svědků vydávala pokyny svým podřízeným ke spáchání podvodu doslova až do chvíle, kdy byla zatčena. Své podřízené, kteří s vrácením daně nesouhlasili, prý zastrašovala tvrzením, že se tak děje kvůli zájmu prezidenta Dmitrije Medveděva a premiéra Vladimira Putina o danou firmu, a vyhrožovala tresty.

Rusko je stále rájem korupce.Do skandálu je zapleten i přítel Černičukové Alexandr Udodov, který je sice z pohledu úřadů nezaměstnaný, ale je považován za vlivnou postavu v daňové sféře.

Zřejmě i díky tomu, že hrává spolu s šéfem daňových úředníků Michailem Mišustinem, ministry a poslanci hokej ve vládním amatérském týmu Sportima.

Udadov, který je podle vyšetřovatelů možná nejen spolupachatelem, ale dokonce organizátorem daňových machinací, o víkendu odletěl z Moskvy do Mnichova.

Vyšetřovatelům se nicméně podařilo zabránit převedení peněz ze státního rozpočtu na podezřelou firmu. Ministr financí Alexej Kudrin tvrdí, že vyšetřování na daňové správě spustil jeho úřad. Ale Kommersant podotkl, že v takovém případě by hlavní podezřelá byla postavena mimo službu - a to se nestalo.

"Na případ by se v žádném případě nemělo hledět jako na případ proti daňové správě. Bohužel v každém úřadu se mohou vyskytnout lidé porušující zákon. To však není nijak spjato se samým úřadem," prohlásil premiérův mluvčí Dmitrij Peskov. Současně popřel, že by vláda nad případem vykonávala "zvláštní kontrolu", to prý mohou jen justiční orgány.

Šéf daňové správy Mišustin se zase nechal slyšet, že odhalení na moskevském úřadu nejsou "překvapením" a že s korupcí daňová správa bojuje systematicky.

Medveděv kdysi vyhlásil korupci tvrdý boj. S jen skrovnými úspěchyTisk však připomíná jiné obdobné případy. Do jednoho byla na konci 90. let zapletena i automobilka AvtoVAZ. Tehdy šlo dokonce o sumu 2,2 miliardy rublů, ale věc nakonec k soudu nedospěla.

Úplatky se jeví nedílnou součástí ruského systému, jsou běžné ve všech sférách společenského života a ruská veřejnost je v podstatě jako něco negativního příliš nevnímá, s výjimkou případů, kdy se korupce týká politických a podnikatelských špiček. Když ruský prezident Dmitrij Medveděv před více než dvěma lety nastupoval do Kremlu, boj s korupcí označil za jednu ze svých priorit, jako předpoklad modernizace země.

Mezinárodní organizace Transparency International však loni zařadila Rusko mezi 25 nejvíce zkorumpovaných zemí planety.

Autor: ČTK Foto: Profimedia , archiv Kremlu

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ