V Gruzii v úterý začalo rozsáhlé vojenské cvičení, uspořádané společně se Severoatlantickou aliancí. Cvičení začalo jen několik dnů před desátým výročím krátké rusko-gruzínské války o kontrolu nad separatistickou gruzínskou provincií Jižní Osetie.
Američtí vojáci při přepravě na manévry míjeli jen v půlkilometrové vzdálenosti ruské pohraničníky, střežící hranice Jižní Osetie. Avšak gruzínský prezident Giorgi Margvelašvili při zahájení manévrů ujistil, že "pětinu území, okupovanou Ruskem" získá Gruzie zpět mírovou cestou, uvedl ruský list Kommersant. S dovětkem, že manévry začaly na základně Vaziani u Tbilisi, která do roku 2001 patřila Rusku.
Manévrů, které potrvají do poloviny srpna, se účastní více než tři tisícovky vojáků z Gruzie a tuctu dalších zemí, včetně USA, Británie, Francie, Německa a Turecka. USA na cvičení vyslaly obrněná vozidla Stryker a Bradley, tanky M1A2, bitevní vrtulníky AH-64 a helikoptéry UH-60.
Gruzínský ministr obrany Levan Izorija označil cvičení Noble Partner 2018 za důkaz, že "Gruzie se těší rostoucí podpoře v řadách našich strategických partnerů, členských států NATO".
Rusko naopak uspořádá vojenské cvičení v Abcházii, která se odtrhla od Gruzie spolu s Jižní Osetií. Do Abcházie v úterý přiletěla jednotka ruských vrtulníků, samo cvičení se má konat od 10. do 15. srpna. Zúčastní se jej 2500 vojáků s 600 kusy vojenské techniky a i s bitevními vrtulníky Ka-52 a Mi-28N.
Gruzie doufá, že se stane členem NATO, jehož vedoucí představitelé ji v roce 2008 přislíbili, že by se tak jednou mohlo stát. Následně malá kavkazská republika čelila v ozbrojeném konfliktu Rusku, které uznalo nezávislost Jižní Osetie a Abcházie, dvou provincií, které se od Gruzie fakticky odtrhly v roce 1992.
Rusko, znepokojené přítomností sil NATO u svých hranic, se rozhodně staví proti vstupu Gruzie do aliance.
Ruský prezident Vladimir Putin minulý měsíc varoval NATO před sbližováním s Gruzií a Ukrajinou. "Budeme reagovat úměrně na podobné agresivní kroky, které představují přímé ohrožení Ruska," prohlásil Putin. "Naši kolegové, kteří se snaží situaci zhoršit a usilují o vtažení mimo jiné Ukrajiny a Gruzie do aliance, by měli uvažovat o možných důsledcích takové nezodpovědné politiky."
Ukrajina a Gruzie sousedí s Ruskem. Za sovětských a ještě dříve carských dob oběma zemím vládla Moskva.
Kommersant připomněl zveřejněné výsledky průzkumu, podle kterého si vstup do NATO přejí tři čtvrtiny Gruzínů. Ještě v lednu to bylo jen 64 procent.