Medveděv: <span>NATO provokuje</span>. Nová bezpečnostní architektura

Zahraničí
19. 9. 2008 15:26
Ruský prezident pro novou bezpečnostní architekturu.
Ruský prezident pro novou bezpečnostní architekturu.

Ruský prezident pro novou bezpečnostní architekturu.Ruský prezident Dmitrij Medveděv dnes obvinil Severoatlantickou alianci, že podporou Tbilisi vyprovokovala konflikt na Kavkaze. Zdůraznil současně, že Rusko se nikdy nepodřídí Západu, avšak ujistil, že Moskva se nenechá zatlačit za novou železnou oponu. Konflikt na Kavkaze podle prezidenta prokázal, že aliance při zajištění bezpečnosti v Evropě selhala.

Vyzval k vytvoření nové světové bezpečnostní architektury řídící se mezinárodním právem namísto chaosu a práva silnějšího.

Medveděvovo vystoupení v Kremlu před představiteli společenských organizací následovalo den pro projevu šéfky americké diplomacie Condoleezzy Riceové.

Ta řekla, že Moskvě se nepodaří dosáhnout jejího válečného cíle, jímž je svržení režimu v Tbilisi, a že tato politika vede Rusko do izolaci.

Ruský prezident dnes oponoval, že Moskva se nehodlá vydat zpět do minulosti, ani zatlačit za železnou oponu. Nemíní se však ani podřídit Západu. "Kdyby se Rusko podřizovalo Americe, došlo by k tomu, že Západ by vybíral prezidenta ruského lidu," prohlásil.

"Když jsem si ráno otevřel internet, uviděl jsem, že naši američtí přátelé slibují podporu učitelům, lékařům, vědcům, odborářským předákům, soudcům v Ruské federaci... Co tím myslí? Chystají se živit naše soudce? Budou podporovat korupci?" řekl.

Americké lodě s humanitární pomocí v Černém moři. Provokace?Za hlavní úkol současnosti označil modernizaci státu, inovaci, nové nápady a nové lidi, bez čehož nelze vybudovat silné a vlivné Rusko. Ekonomiku je záhodno rozvíjet bez odvolávek na to, že země se nalézá ve zvláštní situaci a okolo jsou nepřátelé.

Klíč k mezinárodnímu rozvoji tkví podle něj ve svobodě a konkurenci: "Vyhraje ten, kdo dá více svobody pro rozvoj intelektu."

Ujišťoval také, že se Rusko snaží obnovit normální vztahy s Gruzií, která s Ruskem po srpnovém konfliktu o Jižní Osetii přerušila diplomatické styky. Režim v Tbilisi však opět označil za "zločinný".

"Agresí a genocidou se neprovinil gruzínský lid, ale zločinný a neodpovědný režim, který rozpoutal tuto válku," prohlásil. Připomněl, že mezi Rusy a Gruzíny panovaly po staletí bratrské vztahy a více než milion Gruzínů žije v Rusku jako ve své vlasti.

Šéf NATO Scheffer v Tbilisi s prezidentem Saakašvilim.Rusko nicméně posílí svou národní bezpečnost a obranyschopnost a bude modernizovat svou armádu na dostatečnou úroveň, přiměřenou měnícím se podmínkám. Během konfliktu však občanská společnost v Rusku podle prezidenta prokázala svou zralost, konflikt nijak nepoznamenal stabilitu v zemi, ani nevyvolal xenofobii a nenávist mezi národy.

Rusko počátkem srpna podniklo mohutnou protiofenzívu do nitra Gruzie poté, co se Tbilisi pokusilo násilím opět ovládnout separatistickou Jižní Osetii. Západ ruský postup odsoudil jako nepřiměřený.

Foto: AP a Reuters

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ