Roztržka mezi Moskvou a Minskem přerostla o víkendu v "mléčnou válku". Ruský zákaz dovozu přibližně 500 druhů mléčných výrobků ze sousední země následoval den poté, co běloruský prezident Alexandr Lukašenko ostře kritizoval Moskvu, že zdržuje vyplacení úvěru ve výši půl miliardy dolarů.
Využívá toho prý k nátlaku na Minsk, aby uznal odštěpenecké gruzínské regiony Abcházii a Jižní Osetii.
"Už jsme se dostali tak daleko, že přišli a řekli: když bude Abcházie a Osetie, tak bude i 500 milionů dolarů. Ale vězte, že nepočítáme s tím, že bychom prodali sebenepatrnější stanovisko," prohlásil Lukašenko v rozhovoru pro ruská média, který prezidentský úřad zveřejnil v pátek.
ČTĚTE TAKÉ: Lukašenko opět popichuje Kreml. Nejsme na prodej
Lukašenko: Dohodu o východním partnerství s EU vítám
Ruská odpověď následovala v sobotu. Zákaz dovozu mléka může podle dnešního vydání listu Kommersant stát běloruský rozpočet miliardu dolarů. "Běloruské mléko se ukázalo důležitým faktorem ruské politiky, div nezatlačilo do pozadí plyn vyvážený na Ukrajinu...," poznamenal deník v narážce na pokračující spory mezi Moskvou a Kyjevem. Ruské sankce se pro Minsk staly podle listu naprostým překvapením.
Dovážené mléčné výrobky z Běloruska podle listu The Moscow Times loni kryly čtyři procenta ruské spotřeby.
O víkendu si ruští gubernátoři premiérovi Vladimiru Putinovi postěžovali, že běloruský dovoz ničí ruské výrobce. Podle premiéra Bělorusko dotuje výrobu mléka ze 24 procent, zatímco Rusko jen ze tří procent.
Ruský hlavní hygienik Gennadij Oniščenko zákaz odůvodnil tím, že od loňského prosince platí v Rusku nová pravidla zakazující do mléka přimíchávat sušené mléko a běloruské podniky se těmto změnám dosud nepřizpůsobily.
Nejen cukr, ale i bič
Lukašenko, který je léta kvůli své neblahé bilanci na poli lidských práv Západem považován za politického vyvrhele, se v poslední době snaží o sbližování s Evropskou unií. Mimo jiné se zapojil do takzvaného východního partnerství, které má šestici bývalých sovětských států přiblížit k Evropské unii.
V minulosti Rusko a Bělorusko už svedly několik obchodních válek, o cukr, maso, plyn a ropu, ale nyní se podle Kommersantu boj poprvé odehrává na pozadí Lukašenkových skandálních politických prohlášení.
Minská elita byla do poslední chvíle přesvědčena, že Rusko nepřestane dotovat "běloruský zázrak". Ale Moskvu rozhořčilo, že loni v srpnu během války s Gruzií, kdy se Rusko fakticky ocitlo v mezinárodní izolaci, marně čekala na podporu.
Nyní však Rusko od Běloruska už nic zásadního nepotřebuje: sjednocení ve svazovém státu mohlo být aktuální před rokem, abcházská a jihoosetská otázka byla důležitá loni na podzim, Beltransgaz už je v rukou Gazpromu a Rusko díky oteplení vztahů s novým americkým prezidentem tolik nepotřebuje ani běloruské vojáky. "Pro Moskvu nastal čas vyzkoušet ve vztazích s Minskem nové metody: nikoli cukr, ale bič," uzavřel Kommersant.
Foto: ČTK/AP, Reuters, profimedia.cz